اجزای سپتیک تانک

سپتیک تانک

گندانبار یا سپتیک تانک را می‌توان از یکی از اجزاء ابتدایی و کلیدی سیستم‌های تصفیه فاضلاب به حساب آورد. تانک سپتیک فاضلاب یا مخزن سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک فاضلاب، مخزنی است که از پخش شدن فاضلاب جامد در محیط جلوگیری می‌کند. به عبارت بهتر سپتیک تانک فاضلاب از طریق فعالیت باکتری‌های بی‌هوازی فاضلاب جامد را به فاضلاب مایع تبدیل نموده و تحویل طبیعت با واسطه چاه جذبی میدهد. سپتیک تانک فاضلاب همچون سطل زباله عمل می‌کند که با بسته‌بندی فاضلاب و تحویل آنها به باکتری‌های بی‌هوازی کمک شایانی به تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع‌های مسکونی و ... می‌نماید.

سپتیک تانک پلی اتیلنی 

سرعت در تولید، انتقال سریع، نصب آسان و محافظت از محیط زیست از جمله مواردی هستند که در سالهای اخیر به عنوان مزیت‌های سپتیک تانک های پلی اتیلنی مورد توجه قرار گرفته است. سپتیک تانک های پلی اتیلنی به صورت تک جداره و دو جداره تولید می‌شوند. پایین بودن میزان مقاومت سپتیک های تک جداره در زمان دفن در زمین و مشکل بودن کار گذاشتن وافل جداکننده در آنها، کاربرد این مخازن را به عنوان سپتیک تانک محدود کرده است.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلنی:سپتیک تانک

- طول عمر بالای سپتیک تانک ها

- سهولت و سرعت در تولید، انتقال، نصب و راه اندازی

- بالا بودن میزان مقاومت در برابر شرایط اسیدی فاضلاب

- مقاومت در مقابل شرایط محیطی و بار به وجود آمده از خاک رو و اطراف سپتیک

- امکان نصب آسان به دلیل عدم نیاز به عملیات ساختمانی و ساخت اتاقک در محل نصب

- انتخاب عمق مناسب دفن جهت کاهش هزینه ها و عدم استفاده از پمپ های انتقال فاضلاب به سپتیک

- حفاظت کامل از محیط اطراف به دلیل آب بند بودن سپتیک و منتظر نشدن آلودگی های ناشی از فاضلاب در محیط

سپتیک تانک کامپوزیتی

بالا بودن مقاومت در مقابل تغییرات دما، آب و هوا از جمله مزیت‌های این سپتیک ها می‌باشد. همچنین به دلیل امکان ساخت این سپتیک ها به صورت مکعبی ابعاد این تانک ها بر اساس محل پروژه و فونداسیون مورد نظر مشتری قابل تغییر و طراحی می‌باشد.

مزایای سپتیک تانک کامپوزیتی:

- طول عمر بالا

- ساخت و نصب آسان

- حمل سریع و آسان به دلیل پایین بودن وزن

- مقاومت بالا در مقابل خوردگی و پوسیدگی

- حفاظت محیط به دلیل عدم نفوذ فاضلاب به محیط اطراف

سپتیک تانک های آجری

این نوع سپتیک تانک با مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری یا بلوک سیمانی و سنگی با ملات ماسه سیمان و در محل پروژه ساخته و کاربرد دارد و امکان انتقال آن وجود ندارد و به دلیل مقاومت پایین در مقابل فشارهای ناشی از محیط اطراف عمق ساخت آنها محدود می باشد و همچنین به دلیل نشت از دیواره و ایجاد ترک در دیواره و کف این نوع سپتیک ها کاربرد آنها نیز به مرور زمان کم شده و جای خود را به سپتیک تانک های پیش ساخته پلی اتیلنی، کامپوزیتی و بتنی داده است.

سپتیک تانک های بتنی

از جنس بتن مسلح با عیار مناسب و مشخص در حدود 400 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شود. در تولید این نوع از سپتیک ها حداقل سه بخش شامل یک قطعه کفی تانک، یک قطعه سقف تانک و بدنه اصلی که متناسب با حجم مورد نیاز یک یا چند قطعه در نظر گرفته می شود که با توجه به جدا بودن قطعات و استفاده از ملات آب بند در درزها امکان نشت از بدنه و درزها وجود دارد و برای جلوگیری از بروز این مشکل از پوشش های با مواد قیری یا سیمانی استفاده می گردد که هم باعث بالا رفتن هزینه ساخت و هم بالا رفتن وزن سازه می شود. لذا به دلیل محدود بودن حجم تا ظرفیت های 10000 لیتری و بالا بودن وزن و آسان نبودن حمل این نوع از سپتیک ها استفاده و کاربرد آن ها نیز محدود گردیده است.

نحوه کارکرد سپتیک تانک پلی اتیلنی و کامپوزیتی

با ورود فاضلاب از لوله ورودی به مخزن ابتدایی که شامل حجم بیشتر تانک می شود، مواد معلق و قابل ته نشینی به نسبت وزن خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن تجمع می یابند که به دلیل انجام فرایند های بیولوژیکی و تجزیه و مصرف مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها و هم چنین تولید بیو گاز حجم این مواد به مرور زمان کاهش می یابد. روغن و چربی ها نیز به دلیل وزن مخصوص کمتر بر روی سطح فاضلاب شناور می شوند. پس از بالا آمدن سطح فاضلاب در مخزن ابتدایی و رسیدن میزان فاضلاب به مسیر ورودی به مخزن بعدی فاضلاب وارد بخش یا مخزن بعدی می شود و در این مخزن روغن و چربی های باقیمانده یا ذرات بسیار ریز از فاضلاب جداگردیده و پساب زلال از خروجی مخزن خارج می شود. نکته حائز اهمیت در کاربرد سپتیک تانک ها، برابر بودن میزان ورودی و خروجی فاضلاب می باشد.

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

- سیستم ورودی فاضلاب : شامل لوله و بافل ورودی استاجزای تشکیل دهنده سپتیک

- مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.

- دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن های شناورشده به مخزن زلال سازی می شود

- مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.

- تهویه: از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.

- سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود. این بخش ، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن و چربی ها نیز به دلیل اینکه دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند.تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی باعث می شود که مواد آلی تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می گردد.سپس پساب ، وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک تانک بايد هر دوسال يكبار از كف تانك تخليه گردد. به هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شدن زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می شود.

موارد کاربرد سپتیک تانک

- پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست.

- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل تهنشین

- متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

وظایف سپتیک تانک

علیرغم تنوع در جنس سپتیک تانک ها اعم از سپتیک تانک فلزی، سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک بتنی پیش ساخته، سپتیک تانک پلی اتیلنی، سپتیک تانک فایبرگلس و سپتیک تانک GRP، وظیفه و کارایی اصلی سپتیک تانک فاضلابی جداسازی قسمت جامد و قابل ته نشینی فاضلاب از قسمت مایع و سیال می باشد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی و مخازن پلی اتیلنی

برای تعیین قیمت سپتیک تانک های پلی اتیلنی در ابتدا مشخص کردن نوع، حجم و ابعاد سپتیک تانک از اهمیت بسزائی برخوردار است. شرکت آرکا گستر رسام یکی از پیشتازان در صنعت تصفیه آب و فاضلاب و از بزرگترین تأمین کنندگان سپتیک تانک شامل سپتیک تانک پلی اتیلنی، سپتیک تانک فایبرگلس، سپتیک تانک GRP، سپتیک تانک دوجداره پلی اتیلنی، سپتیک تانک کاروگیت، سپتیک تانک اسپیرال کاروگیت دو جداره، سپتیک تانک فایبرگلس استوانه ای، سپتیک تانک فایبرگلس مکعبی، مخازن پلی اتیلنی، مخازن دوجداره پلی اتیلنی، مخازن بیهوازی پلی اتیلنی، مخازن متعادلساز پلی اتیلنی و مخازن متعادلساز فلزی در پروژه های بزرگی افتخار همکاری و تأمین سپتیک تانک، منهول پلی اتیلنی، مخزن متعادلساز و ایستگاه پمپاژ را دارد.

سپتیک تانک پلی اتیلنی