تصفیه فاضلاب صنایع لبنی   

گسترش صنایع لبنی در کشور لزوم تصفیه پساب های حاصل از تولید انواع فرآورده های حاصل از شیر را اجتناب ناپذیر نموده است.صنایع لبنی به طور کلی به عنوان بزرگترین منبع تولید فاضلاب فرآیندهای غذایی به حساب می آیند. صنایع تولید شیر پاستوریزه و سایر فرآورده هاي لبنی در سالهاي اخیر در ایران بسیار توسعه یافته اند، بطوریکه هم اکنون تعداد 233 واحد تولید شیر باتولیدي بالغ بر 2646000 تن شیر پاستوریزه در سال در کشور مشغول به فعالیت می باشند. فاضلاب این صنایع به دلیل تنوع محصولاتی نظیر شیر،ماست، دوغ، پنیر ، خامه و . . . و فصلی بودن فعالیت آنها، علاوه بر نوسان شدید بار آلی، حاوي انواع مختلفی از آلاینده هاي آلی کربنه، نیتروژنه و فسفره می باشد. به علاوه یکی از مشخصه هاي فاضلاب صنایع شیر، بار آلی بالا می باشد که میزان آن بین 1000 الی 10000 گرم درمترمکعب در روز متغیر است. در حال حاضر براي تصفیه فاضلاب صنایع شیر از روشهاي مختلفی نظیر سیستم لجن فعال، فیلتر چکنده،دیسکهاي بیولوژیکی چرخان، لاگون هوادهی و هضم بی هوازي استفاده می شود. فاضلاب صنعت شير دارای BODبسيار بالايی است که ناشی از وجود انواع هيدرات ، چربی و پروتئين است و باتوجه به خاصيت تجزيه پذيری آسان مواد آلی موجود در صنعت شير ، به رغم چربی زياد آن برای توليد بيوگاز بسيار مناسب است.
نوع محصولات تولیدی تعیین کننده میزان بار آلی فاضلاب این صنایع می باشد، برای مثال بار آلی فاضلاب حاصل از تولید پنیر به مراتب بیشتر از بار آلی فاضلاب حاصل از تولید شیر می باشد.

شرکت مهندسی آرکاگستر با بهره گیری از فرآیندهای نوین و با تکیه بر تجربه متخصص این شرکت طراح و سازنده انواع سیستم های تصفیه فاضلاب صنایع لبنی می باشد.از جمله مزایای پکیج های تولیدی این شرکت طراحی دقیق و علمی، راندمان بسیار بالای تصفیه و عدم نیاز به اپراتور می باشد.

تصفیه فضلاب صنایع لبنی