تصفیه فاضلاب روغنی   

روغن و مواد نفتي از متداولترین آلاینده هايي هستند كه از طريق صنايع نفت و پتروشيمي وارد آب هاي زيرزميني، آب باران و بسياري از آب هاي سطحي مي گردند.اين آلاينده ها داراي اثرات سميت و سرطانزايي بوده و توانايي ورود به چرخه غذايي را نيز دارند. محل های نشت مواد نفتی به منابع آب عبارت اند از :تصفیه فاضلاب نفتی

 • پالايشگاه‌ها
 • جايگاه‌هاي سوخت‌گيري
 • مخازن ذخيره نفت و فرآورده‌هاي نفتي
 • محل عبور لوله‌هاي تأسيسات انتقال

 

حالت های مختلف روغن در آب :

قبل از آنكه سيستم و يا دستگاهي جهت جداسازي روغن از آب يا پساب انتخاب شود لازم است تا نوع پساب روغني كه بايد مورد تصفيه قرار گيرد مشخص شود. روغن در شكل كلي به فاز غير آبي اطلاق و آب به فاز مايع اطلاق مي‌شود. بعد از مدت زمان كافي تماس بين آب و روغن، روغن با حضور در فاز آبي به صورت‌هاي مختلف مي‌تواند سبب آلودگي آب شود. اين اشكال مختلف روغن عبارتند از:

1- روغن آزاد(Free oil):

هنگامي كه مخلوطي از آب و روغن براي مدت زمان كوتاهي بصورت ساكن قرار گيرد، در صورتيكه دانسيته‌ي روغن كمتر از آب باشد، روغن بصورت لايه‌اي در سطح فاز آبي شكل مي‌گيرد لايه‌اي كه بر روي سطح فاز مايع جمع مي‌شود داراي خصوصيات فيزيكي و شيميايي منبع آن روغن مي‌باشد مگر اينكه در اثر تغيير و يا واكنش مواد شيميايي موجود در فاز آبي و محيط اطراف به اين شكل درآمده باشند. اين تغييرات و يا واكنش‌ها ممكن است به دليل يكي يا تمامي مكانيزم‌هاي زير باشد: تبخير تركيبات فرار، اكسيداسيون اتمسفريك و فعاليت ميكروبها.

2- روغن پراكنده(Dispersed oil):

گاهي به خاطر شدت اختلاط، قطرات روغن در فاز آبي پراكنده مي‌شوند اين نوع پراكندگي را امولسيون نيز مي‌نامند. اندازه ذرات روغن پراكنده (امولسيون) بسيار مهم مي‌باشد.

3- امولسيون‌هاي پايدار شيميايي(Chemically stabilized emulsions):

حضور تركيب سوم در فاز روغن و يا فاز آبي سبب افزايش پايداري مي‌شود اين عامل و تركيب سوم تحت عنوان سوفاكتانت‌ (عامل فعال سطحي يا دترجنت، صابون و امولسيون كننده‌ها) مي‌باشد. غلظت ناچيزي از اين مواد مي‌تواند روغن را به شكل امولسيون‌هاي پايدار درآورند.

4- روغن محلول(Dissolved oil):

مطالعات مختلف نشان داده است كه با حضور مواد آلي محلول (DOM) در فاز آبي ميزان حلاليت روغن افزايش مي‌يابد مخصوصا ذراتي كه بخش عمده‌ي آنها هيدروكربن‌هاي آليفاتيك مي‌باشند. قطرات محلول روغن معمولا كوچكتر از نيم ميكرون هستند.

5- ذرات معلق احاطه شده توسط روغن(Oil-coated suspended solids):

جامدات معلق در فاز آبي ممكن است، بوسيله روغن احاطه شوند. اين ذرات داراي منابع، دانسيته و اندازه‌هاي مختلفي هستند. اين ذرات مي‌توانند ذرات رس، سيليس، فلزات سنگين و غيره باشندروغن و گريس را مي توان براساس قطبي يا غيرقطبي نيز تقسيم كرد. روغن‌هاي قطبي بيشتر در فاضلاب‌هاي صنايع مواد غذايي، نساجي كه منبع و منشأ حيواني و گياهي دارند يافت مي‌شود. اين سؤال مطرح است با وجود آنكه اين روغن‌ها قطبي هستند اما به ندرت در آب به صورت محلول ديده مي‌شوند چرا كه قادر به تشكيل پيوند هيدروژني به صورت مستحكم با مولكول‌هاي آب نيستند و به همين خاطر معمولا به صورت روغن آزاد و يا امولسيون ناپايدار يافت مي‌شود و اغلب قابل تجزيه بيولوژيكي هستندروغن‌هاي غير قطبي معمولا تركيبات نفتي و مشتقات آن و روغن‌هاي معدني مي‌باشند وجود بعضي از عوامل قطبي مثل سورفاكتانت‌ها، صابون‌ها باعث پايدار شدن اين امولسيون‌ها مي‌شود و حلاليت را در فاز آبي افزايش مي‌دهند.

شرکت آرکاگستر رسام طراح و سازنده انواع سیستم های تصفیه فاضلاب روغنی می باشد. از جمله مزایای پکیج های تولیدی این شرکت طراحی دقیق و علمی، راندمان بسیار بالای تصفیه و عدم نیاز به اپراتور می باشد.

مقالات مرتبط
 • تصفیه فاضلاب صنعتی

  بركه تثبيت در تصفیه فاضلاب صنعتی

  بركه های تثبيت فاضلاب، استخرهايی هستند كه در آن فاضلاب طی زمان ماند هيدروليكی لازم، تحت تاثير ميكروارگانيسم ها و واكنش های طبيعی، فرايند تصفيه را می گذراند.در اين بركه ها دو عمل ته نشينی و تثبيت همزمان به انجام می رسد.

 • تصفیه فاضلاب صنعتی

  فاضلاب های صنعتی

  به آبھاي مصرف شده در واحدھاي مختلف یك صنعت یا واحد تولیدي كه بنحوي دچار نوعي آلودگي شده باشند فاضلاب صنعتي گفته مي شود. مھمترین تفاوتي كه مي تواند فاضلاب صنعتي با خانگي داشته باشد عبارت است از ...

 • تصفیه فاضلاب حاوی خون و پروتئین

  تصفیه فاضلاب حاوی خون و پروتئین

  فاضلاب های حاوی خون و پروتئین عمدتا در گشتارگاه ها تولید می شود. حذف خون از این فاضلاب ها به سختی انجام می گیرد. کارآمدترین روش برای تصفیه فاضلاب های حاوی خون و پروتئین، این است که ابتدا ذرات معلق خون و پروتئین حذف گردند.

 • تصفیه فاضلاب روغنی

  تصفیه فاضلاب روغنی

  روغن و مواد نفتی از متداولترین آلاینده هايی هستند كه از طريق صنايع نفت و پتروشيمی وارد آب های زير زمينی، آب باران و بسياری از آبهای سطحی می گردند. اين آلاينده ها دارای اثرات سميت و سرطان زايی بوده و توانايی ورود به چرخه غذايی را نيز دارند.

 • تصفیه فاضلاب

  تصفیه فاضلاب,تصفیه فاضلاب صنعتی

  جذب کننده های جدید و فیلتراسیون غشا حاوی بیشترین تعداد مطالعات بوده و در سطح گسترده ای برای تصفیه فاضلاب های آلوده شده با فلزات کاربرد دارند. به هر حال، درآینده نزدیک، مهم ترین روش نویدبخش برای تصفیه فاضلاب چنین سیستم های پیجیده ای به نام روش ...

 • تصفیه فاضلاب صنعتی

  آشنايی با سيستم لجن فعال با رشد چسبيده ثابت در تصفیه فاضلاب صنعتی

  امروزه در کشورهای توسعه يافته و در حال توسعه دنيا صنايع مختلف که دارای ساز و کارها و سياست های مشابه می باشند، بصورت مجتمع و در کنار هم فعاليت می کنند ...

 • تصفیه فاضلاب صنعتی به روشهای چربی گیری فاضلاب

  روش های چربی گیری فاضلاب

  معلق سازی از کارهای واحدی است که برای جداسازی ذرات جامد یا مایع از یک فاز مایع به منظور چربی گیری فاضلاب برای امر تصفیه فاضلاب استفاده می شود.تعداد زیادی از فاضلاب های صنعتی حاوی مقدار زیادی ...

 • فرايندVip در تصفیه فاضلاب صنعتی

  فرايندVip

  فرايند VIP، به استثنای روشهای مورد استفاده برای جريان های برگشتی ، مشابه فرايند های UCT و A²/O می باشد. در اين فرايند ، تمام مناطق مرحله بندی شده است كه شامل حداقل دو بخش سری با اختلاط كامل می باشد...