آشغالگیر

آشغالگير

اولین بخش تصفیه، واحد آشغالگیری می باشد که یک واحد فیزیکی تصفیه است و به منظور جلوگیری از ورود مواد جامد نظیر بطری پلاستیکی، کاغذ، چوب، برگ درختان و … به سیستم تصفیه می باشد. معمولاً در فاضلابها مواد جامد وجود دارد که برای محافظت از پمپ ها، میکسر ها و سایر تجهیزات موجود در سیستم تصفیه و جلوگیری از گرفتگی لوله ها و شیر آلات لازم است که این مواد از فاضلاب جدا گردند. آشغالگیرها از نظر نحوه بهره برداری شامل دستی و مکانیکی و از نظر اندازه فاصله میله ها شامل دهانه درشت و دهانه ریز می باشند. آشغال گیر ها در ظرفیتهای مختلف قابل ساخت هستند که طراحی و ساخت آنها با توجه به دبی، قطر ذرات عبوری، نوع بهره-برداری و … انجام می شود. آشغال گیر ها را می توان از جنس استنلس استیل (SS304-SS316) و یا کربن استیل (ST37) ساخت.

آشغالگير دهانه درشت

آشغال گیر دهانه درشت را در ابتدای تصفیه خانه و قبل از آشغال گیر دهانه ریز قرار میدهند تا مانع ورود قطعات بزرگ به تصفیه خانه شوند. اگر تمیز کردن آشغال گیر دستی باشد فاصله ی میله ها ۶۰ تا ۸۰ میلیمتر و گاهی تا ۱۵۰ میلیمتر و اگر تمیز کردن مکانیکی باشد فاصله ی میله ها ۴۰ تا ۷۵ میلیمتر خواهد بود.

آشغالگير دهانه ریز

آشغال گیر دهانه ریز بعد از آشغال گیر دهانه درشت قرار میگیرد که فاصله ی میله ها در این آشغال گیر ها برابر ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر می باشد که علاوه بر مواد درشت مقدار بیشتری از مواد آلی مانند برگ درختان و هسته میوه و … را از فاضلاب حذف می کند. حجم مواد معلق جمع آوری شده برای هر نفر در سال برابر ۳ تا ۸ لیتر است.

آشغال گير دستی

معمولا برای تصفیه خانه های کوچک استفاده می شود و ساختار ساده ای دارد که فقط نیاز به یک اپراتور است که توسط چنگک آشغالگیر را تمیز می کند. این نوع آشغال گیر ها شامل دهانه درشت و دهانه ریز می باشند که به صورت سری در کانال قرار میگیرند. این آشغالگیرها را با زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه نسبت به افق نصب می‌کنند.

آشغال گير مکانیکی

در تصفیه خانه های بزرگ به علت زیاد بودن حجم آشغال ها و مشکلات بهداشتی نیروی انسانی از آشغال گیر های مکانیکی استفاده می شود که جمع آوری آشغال ها توسط چنگکی که به یک الکتروموتور و گیربکس متصل است به تناوب انجام می شود. این آشغالگیرها را با زاویه ۴۵ تا ۷۵ درجه نسبت به افق نصب می‌کنند و مشابه آشغال گیر دستی در دو نوع دهانه درشت و دهانه ریز قابل ساخت می باشند.

آشغالگير سبدی

نوع دیگری از آشغال گیر ها که معمولا در پکیچ های تصفیه فاضلاب کاربرد دارند به آشغال گیر سبدی معروفند که به صورت دستی تخلیه می شود. همان طور که مشخص است از یک محفظه با صفحات مشبک تشکیل شده است و بر خلاف آشغال گیر های دستی و مکانیکی که در کانال نصب می شوند، آشغال گیر سبدی در محل ورودی فاضلاب قرار میدهند.

آشغالگیرآشغال گير دستیآشغال گير مکانیکی