استاندارد تعیین محل دفن یا نصب سپتیک تانک

استاندارد تعیین محل دفن یا نصب سپتیک تانک

طبق استاندارد بین‌المللی مربوط به مکان مناسب جهت دفن سپتیک تانک پلی‌اتیلن برخی از معیارهایی که می‌بایست در انتخاب محل دفن و یا نصب سپتیک تانک و همچنین پساب خروجی از آن موردتوجه قرار گیرد عبارت‌اند از:

1. فاصله مناسب سپتیک تانک اعم از بتنی پیش‌ساخته، فایبرگلاس و یا پلی‌اتیلن دوجداره و نه سپتیک تانک سه لایه از ساختمان حداقل ۳ متر باید باشد.

2. عمق نصب سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب ساختمان به‌صورت ثقلی بتواند وارد لوله ورودی سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک شود.

3. درصورتی‌که خروجی پساب سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک وارد زمین یا خاک می‌شود، زمین موردنظر باید حداقل ۱۰ متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل ۳۰ متر از چاه‌های آب فاصله داشته باشد یا ۲۵ متر از کانال‌ها فاصله داشته باشد.

4. درصورتی‌که در محل نصب امکان تردد ماشین‌آلات سنگین وجود دارد توصیه می‌شود به‌وسیله فنس جداسازی صورت گیرد.

5. زیرسازی و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک ضروری بوده و شیب سطح زیر سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک باید صفر درصد باشد.

6. فوندانسیون بایستی از نوع آرماتوربندی شده به ضخامت 20 سانتیمتر باشد و ابعاد آن باید از هر طرف به اندازه 50 سانتیمتر از طول و عرض و یا قطر سپتیک بیشتر باشد.

شکل 1. اجرای یک عدد سپتیک تانک پلی‌اتیلنی

شکل 1. اجرای یک عدد سپتیک تانک پلی‌اتیلنی

شکل 2. ساخت سپتیک تانک پلی‌اتیلنی در کارگاه شرکت آرکا گستر رسام

شکل 2. ساخت سپتیک تانک پلی‌اتیلنی در کارگاه شرکت آرکا گستر رسام

شکل 3. حمل سپتیک تانک ساخته شده پس از تست آب‌بندی آن

شکل 3. حمل سپتیک تانک ساخته شده پس از تست آب‌بندی آن

شناسایی محل قرارگیری سپتیک تانک

چگونگی شناسایی محل سپتیک تانک

چگونگی شناسایی محل سپتیک تانک

تعیین موقعیت سپتیک تانک و اطلاع از محل قرارگیری آن به‌ویژه در زمان‌هایی که تصمیم به حفاری دارید امری لازم و ضروری است. همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد سپتیک تانک یک پکیج تصفیه فاضلاب خانگی است. برای تعیین محل سپتیک تانک در اطراف خانه خود و یا محل انجام پروژه می‌توانید از مراحل زیر کمک بگیرید.

1. ساده‌ترین راه ممکن برای این منظور پرس و جو از مالک قبلی ساختمان است. قطعا او اطلاعات کافی در این خصوص دارد و حتی در زمان فروش ملک باید این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. شما با یک تماس ساده با ایشان می‌‎توانید از محل سپتیک تانک خود مطلع شوید. ولی اگر در هر صورت امکان دسترسی به ایشان را نداشتید، نگران نباشید چرا که راه‌های دیگری هم برای شناسایی محل سپیتک تانکتان وجود دارد.

شناسایی محل سپتیک تانک

شناسایی محل سپتیک تانک

2. پرس و جو از شهرداری‌ها، معمولا شهرداری‌ها یک کپی از اطلاعات ساختمان شما را دارند. این اطلاعات که با نام نقشه‌های As built و یا "چون ساخت" در بایگانی‌های شهرداری نگهداری می‌شوند، شامل کلیه اطلاعات اجرایی ملک شما است که البته بسته به سن بنای شما و زمان ساخت آن، ممکن است این اطلاعات موجود باشد و یا نباشد، ولی در هر صورت راه‌های دیگری هم برای شناسایی محل سپتیک تانکتان وجود دارد.
3. راه حل سوم تماس با شرکت‌های محلی فعال در زمینه اجرای سپتیک تانک است، چرا که این احتمال وجود دارد آن‌ها سپتیک تانک ملک شما را اجرا کرده باشند که در این صورت اطلاعات مربوط به آن در بایگانی آن‌ها وجود خواهد داشت.
4. در مجموع با توجه به ماهیت اصلی سپتیک تانک، در زمان اجرای آن‌ها سعی می‌شود بصورت اجرا گردند که از نظر بصری برجسته و نمایش داده نشوند، لذا دانستند اینکه در این شرایط چگونه باید محل آن را یافت نکته مهمی است. راه حل دیگر برای پیدا کردن محل سپتیک تانک دنبال کردن خط فاضلاب منزل است. خط فاضلاب را در زیرزمین که از خانه خارج می‌شود پیدا کنید و سپس به محل مربوطه در خارج از خانه بروید. سپس به راحتی خط مخزن سپتیک خود را دنبال کنید.

شناسایی محل سپتیک تانک

شناسایی محل سپتیک تانک

5. در بیشتر موارد یک دیاگرام از سیستم سپتیک تانک در نقشه‌برداری وجود دارد. اگر چاه فاضلاب در زیر علفزار دفن شده است، اغلب محل دایره شکلی از چمن‌های عمیق و انبوه به‌طور مستقیم در اطراف آن رشد کرده‌اند.
6. لوله‌کشی داخلی خانه نیز می‌تواند بیانگر منطقه کلی قرار گرفتن سپتیک تانک و سیستم آن باشد. در جستجوی یک لوله بزرگ (با حداقل قطر 4 اینچ) باشید که از اطراف فونداسیون بیرون زده باشد. زباله‌ها یا خط فاضلاب و سپتیک تانک و یا چاه مستراح درجایی در امتداد این خط لوله در خارج از خانه قرارگرفته‌اند. این مسیر نشانه رابطه خانه با محل قرار گرفتن سپتیک تانک است.
7. معمولا سپتیک‌تانک‌ها در فاصله 10 تا 20 فوتی (3 تا 6 متری) ساختمان اجرا می‌گردند. در مجموع به دلیل مسائل ایمنی و همچنین بهداشتی نباید زیاد نزدیک به ساختمان اجرا شود.

نکات ایمنی سپتیک تانک

1. در زمان نصب و یا دفن

اجرای سپتیک تانک

اجرای سپتیک تانک

1. هیچ‌وقت جهت نصب یا بازرسی سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک به‌تنهایی کار نکنید، افتادن در سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک امکان مرگ انسان را دارد و هیچ‌وقت وارد سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک (که استفاده‌شده باشد) نشوید و سرخود را از محل دسترسی وارد سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک ننمایید.

2. هیچ‌وقت از شعله آتش در نزدیکی سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک (یا در زمان بازدید و بازرسی) استفاده نکنید.

3. خروجی پساب سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک برای تولید سبزی و گیاهان خوراکی نباید استفاده گردد. توصیه می‌گردد خروجی سپتیک تانک (سپتیک تانک پلی‌اتیلن) مستقیم به چاه جاذب هدایت گردد.

4. به ‌منظور جایگذاری سپتیک تانک پلی‌اتیلن در داخل زمین همواره توصیه می‌گردد از جرثقیل با تسمه برزنت استفاده گردد و البته حتماً در انتقال بایستی از دونقطه سپتیک تانک پلی‌اتیلن کمک گرفته شود.

5. سپتیک تانک پلی‌اتیلن جهت نصب به‌صورت غیر دفنی، شرایط خاص دیگری خواهد داشت. در این صورت حتماً می‌بایست بهنگام ارائه سفارش این موضوع مطرح گردد تا شرکت آرکاگستر رسام تمهیدات لازم به منظور نگهداری و تقویت داخلی مخزن را انجام دهد.

2. نكات مهم جهت بهبود عملكرد سپتيک تانک

1. ممانعت از عبور خودروی سنگين روی سپتيک تانک به‌دفعات مكرر

2. ممانعت از ورود اشيا غیرقابل تجزيه مانند پلاستيك و...

3. خودداری از ورود رنگ، روغن‌موتور، سموم ،كود شيمايی و مواد شيميائی

4. استفاده از آب داغ به‌جای استفاده از مواد شيميائی جت بازنمودن مسير فاضلاب مسدود شده.

3. نکات مهم به منظور سالم نگه ‌داشتن سپتیک تانک

بیشتر مردم از مراحلی که باید برای اطمینان از سلامت و ماندگاری سیستم سپتیک انجام شود، آگاه نیستند. اغلب اوقات بدلیل عدم مدیریت میزان مصرف آب توسط مالکین، از سپتیک تانک‌ها به خوبی نگهداری نمی‌شود.

مراقبت و نگهداری دوره ای از سیستم سپتیک بسیار مهم است، چرا که تعمیرات قطعات گاهی اوقات می‌تواند پرهزینه باشد و در صورت عدم رسیدگی دوره‌ای ممکن است مشکلات به جایی برسند که مجبور به جایگزین کردن یک سیستم سپتیک جدید شوید. حال آنکه با نگهداری درست و بهره‌برداری صحیح از یک سیستم سپتیک می‌توان برا مدت زمان طولانی تا حدود 50 سال نیز از یک سیستم سپتیک تانک استفاده نمود.

همانطور که می‌دانید سیستم سپتیک از دو بخش اصلی، مخزن ورود و مخزن زهکشی تشکیل شده است. اولی فاضلاب را از آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و رختشویی دریافت می‌کند. هنگامی که فاضلاب وارد مخزن می‌شود، عناصر جامد زباله به سمت پایین ته‌نشین می‌شوند که لایه لجن را تشکیل می‌دهد. روغن و گریس و همچنین مواد سبکتر، بر روی سطح فاضلاب شناور می‌شوند و تشکیل لایه کف مانند را می‌دهند. برای هر منبع فاضلابی که بصورت روزانه وارد مخزن می‌شود، جداسازی لایه‌ها تقریبا یک روز زمان می‌برد.

بین لایه‌های لجن و کف تشکیل شده، بخش مایع فاضلاب وجود دارد که از درون و خارج به قسمت زهکش منتقل می‌شود. لجن و کف موجود به مرور زمان توسط باکتری‌ها بصورت بی‌هوازی تجزیه می‌شود که در نتیجه آن از رشد سریع لایه‌های بالا و پایین جلوگیری می‌شود. با این وجود در برخی مواقع باکتری‌ها نمی‌توانند حجم فاضلاب ورودی به مخزن را حفظ کنند که در صورت بروز این مشکل، ناخالصی‌ها می‌توانند وارد مخزن تخلیه شوند. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است مخزن سپتیک تانک هر سه تا پنج سال یکبار با استفاده از پمپ تخلیه شود.

تخلیه دوره‌ای سپتیک تانک

تخلیه دوره‌ای سپتیک تانک

نکته مهم در زمان استفاده از سپتیک تانک‌ها، جلوگیری از ایجاد نشتی و همچنین ورود بیش از حد آب به داخل آن است. چرا که حجم و ابعاد سپتیک تانک برای تعداد خانوار مشخص و همچین میزان آب مصرفی معینی طراحی شده است ولی در صورت عدم کنترل موارد، این احتمال وجود دارد که میزان فاضلاب بیشتری از مقدار تعیین شده وارد سیستم شود که مشکلات فوق را در پی خواهد داشت. در ادامه راهکارهایی به منظور کنترل این موضوع ارائه شده است:

1. از آب سینک کمتری استفاده کنید. یکی از موثرترین راههای محافظت از سیستم سپتیک شما، کم کردن میزان آب ورودی به مخزن در وهله اول است. باید میزان مصرف خود را بهینه نمایید و به هر دلیل خاصی اجازه ندهید با مصرف بی‌رویه آب فاضلاب زیادی هم تولید شود. بهترین راه برای انجام این کار تمرین مراحل زیر است:

   - شستن ظروف: در هنگام شستن ظرف‌ها با دست، آب را در تمام مدت شست و شو باز نگه‌ندارید. ابتدا آب را ببندید و سپس تمام ظروف را با اسفاده از اسفنج و مایع شست و شوی دهید. در نهایت شیر آب را باز نموده و تمام ظروف را بشویید.

   - شستشوی دست‌ها: در زمان شستن دستان خود با صابون شیر آب را باز نگه ندارید. تا زمانی که آماده شستشوی شوند.

   - مسواک زدن: در زمان مسواک زدن شیر آب را باز نگه ندارید. سعی کنید در انتها شیر آب را باز نموده تا دهان و مسواک خود را بشویید.

2. سعی کنید مدت زمان دوش گرفتن خود را کاهش دهید. اگرچه ممکن است دوش گرفتن طولانی با آب گرم بسیار لذت بخش باشد ولی فاضلاب زیادی تولید خواهد شد که سیستم سپتیک شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

3. راه حل دیگر به منظور مدیریت بهتر میزان مصرف آب، استفاده از کاهنده‌های جریان در مسیر شیرهای آب هستند. این نازل‌ها علاوه بر افزایش فشار آب خروجی، میزان مصرف آب را نیز کاهش می‌دهند.

نمونه‌ای از نازل کاهنده جریان شیر روشویی

نمونه‌ای از نازل کاهنده جریان شیر روشویی

4. ماشین ظرفشویی: اگر بعد از هر وعده غذایی کوچک از دستگاه خود استفاده کنید، ماشین ظرفشویی می‌تواند مقدار زیادی آب هدر دهد. ترجیحا از ماشین ظرفشویی خود فقط پس از پر کردن ظرفیت کامل آن استفاده نمایید.

5. ماشین لباسشویی: همانند آنچه در رابطه با ماشین ظرفشویی گفته شد، بهتر از به منظور مدیریت میزان مصرف آب و همچنین انرژی، از نهایت ظرفیت ماشین لباسشویی خود استفاده کنید و تا زمانی که کامل پر نشده است، آن را روشن ننمایید.

خوشبختانه اکثر دستگاه های جدید، دارای برنامه‌های شست و شوی نیمه هستند که مناسب زمانی است که حجم دستگاه شما کامل پر نشده است. با استفاد از این برنامه می توانید میزان مصرف آب خود را مدیریت نمایید. ولی متاسفانه بسیاری از افراد این ویژگی دستگاه خود را نادیده می‌گیرند و به سادگی ماشین‌های خود را بر روی حداکثر مصرف قرار می‌دهند ، که می تواند برای سیستم سپتیک آسیب رسان باشد.

نقش سپتیک تانک در جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی و محیط‌ زیست

با رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، امروز صنایع و اماکن بسیاری هستند که بدلیل عدم استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای محل خود، از مراجع قانونی محیط ‌زیست اخطار دریافت نموده‌اند. به منظور حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی میکروبی آب‌های سطحی و زیرزمینی، بستر خاک و همچنین هوا، باید راهکارهای مناسبی ارائه گردد که علاوه بر کاهش بار آلودگی فاضلاب‌ها و هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی رضایت حداکثری را نیز بدست آورند.

در شرکت آرکا گستر رسام با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان و دارا بودن کارخانه ساخت مجهز و استفاده از دانش و فنّاوری‌های روز اروپا و تجارب عملی به‌دست‌آمده در اجرای صدها پروژه متعدد در داخل و خارج از کشور در بیش از یک دهه فعالیت، توانستیم مسائل مربوط به تصفیه آب، فاضلاب و هوا را از فهرست مشکلات و چالش‌های صنایع کشور حذف نماید.

این شرکت، به‌عنوان شرکتی پیشرو و باسابقه در صنعت تصفیه آب، فاضلاب و هوا و دارنده گواهینامه صلاحیت از معاونت محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و نماینده رسمی شرکت TONAF آلمان و AWS ایتالیا در ایران فعالیت خود را بر تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و شهری، تصفیه آب و همچنین تصفیه هوا متمرکز نموده است.

سپتیک تانک (Septic Tank)، از محصولات تولیدی شرکت آرکا گستر رسام است که قیمت آن براساس نیاز کارفرما و بسته به نوع فاضلاب و حجم آن تعیین می‌شود.

استفاده از سپتیک تانک به عنوان راهکاری مقرون به صرفه و مطمئن به جهت کاهش بار آلودگی فاضلاب در نظر گرفته می‌شود. سپتیک تانک می‌تواند هم به عنوان یک واحد مستقل به منظور تصفیه فاضلاب‌های در حجم کم مورد استفاده قرار گیرد و هم می‌تواند به عنوان یک واحد پیش‌تصفیه از یک از تصفیه‌خانه بزرگ را شامل شود. در هر دو حالت نکته مهم در طراحی و ساخت آن آب‌بند و هوابند بودن آن است که در نتیجه آن

نگرانی بابت تولید بوهای نامطبوع و همچنین نشت آلودگی به محیط اطراف از بین خواهد رفت. همچنین با توجه به متغیر بودن pH فاضلاب ورودی، باید تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از خوردگی آن در حالت اسیدی نیز صورت گیرد.

پسابی که از سپتیک تانک خارج می‌شود را می‌توان به فاضلاب شهری، چاه جاذب و یا حتی به آب‌های سطحی که در مجاورت آن قرار دارند جهت مصارف آبیاری فضای سبز و یا کشاورزی هدایت نمود. این امر به معنای بازگشت آب سالم‌تر به محیط‌زیست جهت مصارف غیرخوراکی، که می‌تواند سرمایه عظیم محیط‌زیست را بیش از پیش حفظ نماید.

سپتیک تانک شرکت آرکاگستر

سپتیک تانک شرکت آرکاگستر رسام