اسکرابر ونتوری

اسکرابر ونتوری

اسکرابر ونتوری طوری طراحی شده است تا از انرژی گاز ورودی برای اتمیزه کردن مایع اسکراب کنندی جریان گاز، استفاده نماید.

اسکرابر ونتوری شامل سه قسمت همگرا، قسمت گلویی و قسمت واگرا میباشد. جریان گاز ورودی وارد قسمت همگرا می­شود و همانطوری که مساحت کاهش میابد سرعت جریان گاز افزایش می­یابد. مایع مورد استفاده نیز در قسمت گلویی و یا ورودی قسمت همگرا به سیستم اضافه می­شود.

گاز ورودی سیستم با سرعت بالا از بخش گلویی عبور می­کند که در آنجا مایع از دیواره­ی این بخش به آن اضافه می­شود و تولید تعداد زیادی از قطره­های ریز می­کند.

حذف ذرات و آلاینده ها از جریان گاز، در بخش گلویی با برخورد جریان گاز ورودی با قطرات ریز مایع صورت می­گیرد. سپس گاز ورودی به سمت قسمت واگرا حرکت می­کند و در آنجا جریان با سرعت آهسته خارج خواهد شد.

نسبت بالای مایع به گاز، اتمیزه کردن مایع و ساختار باز امکان تصفیه­ی گازهای به شدت آلوده را با بازدهی بالا، نگهداری حداقل و قابلیت نامحدود در عدم برگشت (Turndown Capability) جریان فراهم می­نماید. قابلیت این سیستم برای حذف گازهای سمی و ذرات به طور همزمان در شرایط گوناگون، ونتوری را به یکی از انعطاف پذیرترین سیستم­های مورد استفاده تبدیل می­کند. معمولا از ونتوری در مرحله اول از سیستم­های جند مرحله­ایِ کنترل آلودگی جریان گاز و یا هوا استفاده می­کنند.

اسکرابر ونتوری در میان اسکرابرهای تر بالاترین بازدهی در جمع آوری ذرات ریز را دارد. این اسکرابرها در مقایسه با سایر اسکرابرها به خاطر داشتن ساختار باز، امکان جداسازی ذرات، بدون تشکیل رسوب و گرفتگی را فراهم مینماید.

اسکرابرهای ونتوری برای حذف و جمع آوری ذرات برای بازدهی­های بالا (متجاوز از ۹۹ درصد) طراحی شدند. قابلیت بالای ونتوری­ها در مواردی که حجم گاز ورودی و دمای آن بالاست، آنها را نزد صنایع گوناگون محبوب کرده است و متعاقبا برای حذف انواع ذرات در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این قابلیت به طور ویژه برای کاهش انتشار کوره­های سیمان و کنترل انتشار از کوره­های ساده اکسیژن در صنایع فولاد سازی که در آن گاز ورودی دمای بیش از ۳۵۰ درجه سانتیگراد دارد، مطلوب است. ونتوری­ها همچنین در کنترل انتشار خاکستر بادی از کوره­های زباله سوز و کوره­های سیمان و دی اکسید سولفور در صنایع و دیگ­های بخار مورد استفاده قرار می­گیرد.

تصفیه هوا سیستم تصفیه هوا دستگاه تصفیه هوا

 زمینه ­های کاربرد

- کوره­ های سیمان

- کوره­ های زباله سوز برای لجن مواد زائد

- پلنت­ های پترو شیمی (فرتیلایزر)

- صنایع شیمیایی و دارویی

- صنایع کاشی و آجر سازی

- دیگ ­های بخار صنعتی