دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب یک فرایند میکروب زدایی است که طی آن، آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی، گازهای معلق و فلزات سنگین و مضر از آب حذف می شوند و آب قابل آشامیدن و قابل مصرف می شود. می دانیم انسان همواره به دنبال بهترین روش برای مطلوب تر شدن آب آشامیدنی بوده است و در هر زمان از شیوه ای برای تصفیه و بهبود کیفیت آب آشامیدنی استفاده کرده است. بعد از مدت زمانی این نتیجه حاصل شد که تنها حواس بینایی، بویایی و چشایی نمی توانند ملاک مناسبی برای تصفیه آب باشد

محل تعبیه دستگاه تصفیه آب خانگی به طور معمول در اماکنی که استفاده آب شرب در آنها روی می دهد مثل آشپزخانه، آبدارخانه، آبخوری، آبسرد کن، یخچال و … می باشد. این دستگاه مجهز به یک شیر مجزا جهت استفاده از آب تصفیه شده در دستگاه می باشد که در مدل ها و دقت های مختلف تولید می گردد که متناسب با نیاز مصرف کننده انتخاب می گردد. تفاوت مدل دستگاه بر اساس دقت تصفیه، نوع فیلتر و محل استفاده می باشد.

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

مناسب ترین دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی

مناسب ترین دستگاه جهت تصفیه آب خانگی، دستگاه RO (اسمز معکوس یا آب شیرین کن) می باشد که در ذیل به برخی از ویژگی های آن اشاره می گردد:

– تجهیز این دستگاه به پمپ فشار آن را برای استفاده در مناطقی که مشکل کاهش فشار آب ورودی را دارا می باشند مناسب کرده است.

– این دستگاه قادر است حداکثر ۸ لیتر در ساعت آب را تامین نماید که البته این میزان با نیازهای یک خانواده متناسب می باشد. همچنین این دستگاه دارای تانک فشار ۱۲ الی ۱۶لیتری می باشد که امکان ذخیره آب را برای مصرف کننده تامین می کند.

– این دستگاه مجهز به ۶ الی ۷ فیلتر متفاوت می باشد که این فیلترها علاوه بر حذف ذرات معلق، گازهای شیمیایی، کاهش سنگینی (TDS)، سختی (TH) آب، مواد معدنی مورد نیاز بدن را در فیلتر مرحله ششم به آب اضافه می نماید.

– دستگاه RO برای آبهایی که میزان جامدات محلول در آنها بیش از حد معمول می باشد مناسب است.

مکانیزم عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO با روش اسمز معکوس

1- فیلتر سوم فیلتر کربن است که عملکرد آن مشابه فیلتر کربن گرانول می باشد، ضمن اینکه کلیه ذرات بزرگتر از ۵ میکرون را نیز حذف می نماید. فیلتر پنجم فیلتر کربن نهایی نام دارد که این فیلتر کلیه طعم ها و بوهای احتمالی که در مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب اضافه شده است را حذف می نماید فیلتر سرامیکی که عملکرد آن افزایش مواد معدنی مورد نیاز به آب تصفیه شده است.

4- فیلتر دوم فیلتر کربن گرانول نام دارد که عهده دار حذف کلر آزاد، تری هالومتان ها، سموم کشاورزی، رنگ، طعم وبوی نامطبوع آب می باشد. فیلتر اول فیلتر پلی پروپلین نام دارد که وظیفه آن حذف کلیه رسوبات، شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی لوله ها، ذرات معلق تا ۵ میکرون و لجن می باشد.

6- فیلتر دوم فیلتر کربن گرانول نام دارد که عهده دار حذف کلر آزاد، تری هالومتان ها، سموم کشاورزی، رنگ، طعم وبوی نامطبوع آب می باشد.

7- فیلتر ممبران RO چهارمین فیلتر است که وظیفه آن حذف میکروب ها، قارچ ها، کیست،انگل، نیترات، ویروس ها و مواد سمی است، علاوه بر آن عملیات آب شیرین کن و کاهش سختی آب با دقت ۰۰۰۱/۰ میکرون را نیز انجام می دهد. فیلتر مرحله هفتم با تابش اشعه ماوراء بنفش توسط لامپ UV به عنوان نور خورشید عمل کرده و باعث ضدعفونی و میکروب زدایی آب می گردد.