هوادهی سطحی

جهت انتقال اكسیژن به درون فاضلاب و هوادهی به آن می توان ازهوادهی عمقی با استفاده از بلوئر و یا هواده های سطحی دور كند و دور تند استفاده نمود. مكانیزم هواده های ساخت این شركت بگونه ای است كه با وارد كردن هوای محیط به درون فاضلاب علاوه بر انتقال اكسیژن قابلیت اختلاط فاضلاب را نیز دارد.عمل تماس فاضلاب با هوا بطور کلی به دو صورت هوادهی عمقی با دیفیوزر و هوادهی سطحی توسط هواده های توربینی انجام می پذیرد :

هوادهی سطحی توسط هواده های توربینی

روش دیگر هوادهی به فاضلاب استفاده از هواده های سطحی می باشد. در این سیستم با بر هم زدن، تلاطم، اختلاط، پخش کردن و پاشیدن قطرات فاضلاب به هوا، سطح تماس سیال با هوا افزایش یافته و به فاضلاب هوارسانی می گردد. در روش هواده های توربینی، هواده ها روی پل خارج از مایع مخلوط قرار گرفته و فقط پروانه آنها در عمق معینی از مایع قرار می گیرد. هواده ها فاضلاب را شدیدا بهم می زنند تا از ته نشین شدن مواد معلق جلوگیری به عمل آورده و نیز سطح تماس مایع مخلوط را با هوا افزایش دهند.

مزایای هواده های توربینی :

- سادگی عمل راهبری و نگهداری

- برحسب نیاز، عمق غوطه وری پروانه ها در ساخت و تولید هواده های سطحی کامپوزیتی یا فولادی شرکت آرکاگستر رسام قابل تغییر می باشد.

- در حوضچه هوادهی میکروارگانیسم با دریافت اکسیژن به مقدار کافی، مواد آلی و ناپایدار فاضلاب را تجزیه نموده و به مواد پایدار و فسادناپذیر(ترکیبات معدنی) تبدیل می نماید. سپس مایع وارد حوض ته نشینی ثانویه می گردد و در این حوضچه مواد قابل ته نشینی که حاوی مقدار زیادی موجودات ذره بینی زنده و فعال می باشد، رسوب نموده و تشکیل لجن فعال را می دهد. مقداری از این لجن برای تسریع درعمل تجزیه مواد آلی و بالا بردن راندمان تصفیه مجددا به حوض هوادهی برگشت داده شده وبخش دیگر که لجن مازاد بر نیاز می باشد، تحت عنوان لجن اضافی مستقلاً یا توأم با لجن حوض ته نشینی اولیه برای تصفیه از مدار خارج گشته و به مخازن تغلیظ و هاضم لجن فرستاده می شود. پساب تصفیه شده از حوض ته نشینی ثانویه خارج شده و در حوضچه دیگری برای حصول اطمینان از اینکه حاوی هیچگونه باکتری بیماری زایی نباشد، گندزدائی می گردد.

- هواده های ساخته شده شرکت آرکاگستر رسام در واقع از نوع هواده های سطحی دور کند طرح بوده و جنس آن فولادی با روکش کامپوزیت یا پوشش اپوکسی و مقاوم به خوردگی می باشد.

- عمر طولانی، مقاوم در شرایط مختلف محیطی، وزن پائین، شکل مناسب پره ها جهت اختلاط و اکسیژن رسانی بالا، سهولت در جابجائی/حمل و بارگیری، سهولت در زمان نصب واجرا، سهولت در زمان راهبری/بهره برداری و نگهداری، پایین بودن هزینه نصب با متعلقات، نصب سریع و آسان در مدت زمان کوتاه، بالاترین بازدهی انتقال اکسیژن، ایده آل جهت تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی، سهولت در تنظیم موقعیت قرارگیری، عدم قرارگیری قطعات الکترومکانیکی هواده در داخل فاضلاب، عملکرد مطلوب حتی در صورت متغیر بودن سطح سیال و عدم احتمال خوردگی میکروبی و شیمیائی حتی توسط فاضلاب های بسیار اسیدی و قلیائی، از جمله مهمترین مزایا و مشخصه های منحصر به فرد این نوع هواده های ساخت شرکت آرکاگستر رسام می باشد.

هوادهی عمقی با دیفیوزر

در روش هوادهی عمقی با دیفیوزر، دمیدن هوا به درون فاضلاب به وسیله لوله های تحت فشار انجام می گیرد که به این کار هوادهی عمقی می گویند. تجهیزات اصلی مورد استفاده در هوارسانی به فاضلاب در روش هوادهی عمقی با دیفیوزر در واقع و در نهایت پخش شامل سیستم توزیع هوا، انتقال هوا، دمنده های هوا حباب های هوا توسط دیفیوزرهای حباب ریز با غشاء ممبرانی می باشند. در روش هوادهی عمقی با دیفیوزر، هوای فشرده شده به وسیله دمنده ها با فشار زیاد از طریق لوله های رابط دیفیوزر ها حدودا از ۳۰سانتیمتری کف حوض هوادهی به درون فاضلاب تزریق می گردد. سپس حباب های ریز هوا در تماس با فاضلاب مسیر خود را به سمت سطح مایع طی می نمایند و در مسیر خود و درتماس با فاضلاب قسمتی از اکسیژن هوا در مایع حل می گردد و از این طریق نیازمیکروارگانیسم ها را به اکسیژن تأمین می نماید. از مزایای سیستم هوادهی عمقی می توان به جذب مقدار زیادی از اکسیژن به دلیل طی مسیر طولانی به وسیله فاضلاب اشاره نمود.

هواده مکانیکی

هواده های مکانیکی در تصفیه خانه های فاضلاب با هدف اختلاط و همزنی محتویات استخرهای هوادهی و اکسیژن رسانی به آن برای انجام تصفیه هوازی توسط میکروارگانیسم های لجن فعال می باشد. ساختار و طرح هواده های مکانیکی بسیار متنوع می باشد. هواده های مکانیکی از نظر سرعت چرخش پره به دو نوع دور کند و دور تند تقسیم می شوند. این دستگاه ها از لحاظ ویژگی های نصب نیز به دو حالت نصب ثابت روی پل و نوع شناور ساخته می شوند. میزان اکسیژن دهی ۴کیلوگرم اکسیژن به ازاء هر کیلووات ساعت اندازه گیری ۱/۲ الی ۲ هواده های سطحی در شرایط استاندارد در محدوده ۱شده است. این هواده ها با ایجاد حرکت در فاضلاب پیرامون خود، سبب راحتی در انحلال هوا در آن می شوند. هواده های دور پایین جهت چرخاندن روتور از گیربکس کاهنده استفاده می کنند. این هواده ها به دلیل سرعت کم از عمر طولانی برخوردارند.