پکیج‌ تصفیه فاضلاب

پکیج‌ تصفیه فاضلاب، واحدهای پیش ساخته‌ای است که جهت تصفیه فاضلاب تولیدی اجتماعات کوچک یا واحدهای صنعتی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از تکنولوژی های مدرن به منظور تصفیه فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات و … و استفاده مجدد به ویژه مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز بسیار حائز اهمیت می باشد. از مهم ترین موارد استفاده از آب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب , تامین آب فلاش تانک ها , تامین آب و آبیاری فضای سبز هتل , آپارتمان ها و بیمارستان ها و … می باشد . شرکت آرکاگستر طراح و سازنده پکیج های تصفیه فاضلاب و ارائه دهنده راهکارهای بیولوژیکی به منظور حل مشکلات زیست محیطی ناشی از فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات، با بهترین کیفیت و کمترین هزینه جهت اجرای پروژه های تصفیه آب،تصفیه فاضلاب،سپتیک تانک مطابق با استانداردهای محیط زیست، با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت جهت اجرای پروژه های تصفیه آب،تصفیه فاضلاب،سپتیک تانک مطابق با استانداردهای محیط زیست و … آمادگی خود را جهت همکاری با کارفرمایان محترم اعلام می دارد.

انواع فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب

فاضلاب های تولیدی به دو دسته ی بیوشیمیایی و شیمیایی تقسیم می‌شوند. منابع تولید فاضلاب های بیوشیمیایی عمدتاً صنایع غذایی، فاضلاب های انسانی، دامداری‌ها و  آشپزخانه می‌باشند. منابع تولید فاضلاب های شیمیایی را عمدتاً صنایع پتروشیمی، شیمیایی،پالایشگاه ها، صنایع نساجی، صنایع سیمان و کاشی و صنایع فولاد تشکیل می‌دهند. به هر حال هر یک از فاضلاب های تولیدی چه از نوع شیمیایی و چه از نوع بیوشیمیایی قابلیت تصفیه درون پکیج تصفیه فاضلاب را دارا می‌باشند. در واقع پکیج‌ تصفیه فاضلاب این توانایی را دارد که انواع فاضلاب تولیدی را تصفیه کرده و آلودگی آن را از بین ببرند.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

روش متداول تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب لجن فعال است. نظر به اینکه کاربری این فرآیندها آسان‌تر و کیفیت پساب خروجی بهتر می‌باشد، این فرآیندها بر سایر فرآیندهای تصفیه فاضلاب ترجیح داده می‌شود و معمولا از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. مهمترین شاخص استفاده پکیج تصفیه فاضلاب از فرآیند لجن فعال، عدم تولید بوی نامطبوع می‌باشد. به این معنی که هنگام تصفیه فاضلاب و یا بعد از آن هیچ بوی بدی تولید نمی‌شود. با وجود مصرف انرژی بیشتر در فرآیند لجن فعال، فضای بسیار کمی اشغال می‌شود و به همین دلیل استفاده از فرآیند لجن فعال در تصفیه فاضلاب بیشترین کاربرد را دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

 تأمین ایستگاه های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی قابل اعتماد و پایدار برای توسعه مسکن حیاتی است که قادر به اتصال به زهکشی اصلی نیست . سیستم های تصفیه فاضلاب های مسکونی برای تحولات جدید مسکن نیز باید درازمدت قابل کنترل و پایدار باشند ، هم از لحاظ بهره برداری و نگهداری ، و هم در کاهش اثرات زیست محیطی. در انتها باید متذکر شد که راندمان هر سیستم تصفیه فاضلاب بستگی بسیار زیادی به فرآیند جداسازی لجن از جریان فاضلاب در مخزن ته نشینی نهایی دارد. در صورت عملکرد ناقص سیستم ته نشینی و انتقال مواد جامد به جریان پساب خروجی، علیرغم راندمان مناسب سیستم هوادهی، افزایش قابل ملاحظه ای در بار آلودگی پساب اتفاق خواهد افتاد.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی، انسانی ، واحدهای پیش ساخته‌ای بصورت فلزی یا پلی اتیلن می باشند که جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی , تولیدی اجتماعات کوچک یا واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی و ساخت پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از زمینه‎های تخصصی فعالیت شرکت آرکاگستر می‎باشد. شرکت آرکاگستر با بهره‎ گیری از دانش بومی مهندسین، تجارب متعدد در زمینه طراحی پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی , انسانی توانسته است که کیفیت عملکرد پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی ساخت خود را تا بالاترین سطح استاندارد گارانتی نماید.

پکیج فلزی و فایبرگلاس

برای جوامع کوچک که فاضلاب های بهداشتی(فاضلاب شهری)با مقدار کم تولید می نمایند استفاده از پکیج های فلزی و پکیج های فایبرگلاس بهترين گزینه از نظر فنی و اقصادی می باشد. پکیج هاي فلزي ساخت شركت آركا گستر از جنس کربن استیلST-37ساخته شده که درون و بیرون آن با استفاده از پوشش اپوکسی و پلی یورتان محافظت می گردد. در مناطق با رطوبت هواي بالا و خورندگی شدید ، استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس فایبر گلاس متداول است.واحد اصلی پکیج تصفیه فاضلاب

واحدهای اصلی پکیج تصفیه فاضلاب

1- آشغالگیری
2- هوادهی
3- ته نشینی
4- کلرزنی
5- هاضم لجن

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده، فاضلاب خانگی ورودی پکيج از ميان يک آشغالگير دستی عبور می کند . در مرحله فوق مواد جامد زائد از فاضلاب جدا شده تا خللی در مراحل بعدی ايجاد نشود. در این نوع از پکیج های فاضلاب، ازفرآیند لجن فعال جهت حذفBOD,CODاستفاده می شود.فاضلاب بصورت ثقلی به تانک هوادهي وارد شده و توسط هوای فشرده که از طريق بلوئر تأمين و از طريق ديفيوزرهای حباب ریز(fine bubble)به داخل مخزن هوادهی تزريق مي شود، کاملاً بهم زده می شود .روش مورد استفاده برای انجام فرآیند هوادهی،هوادهی عمقی می باشد. هوای انتشار يافته در داخل مخزن محيطی هوازی بصورت ترکيبی از فاضلاب و لجن فعال پديد می آورد که شامل ميکرو ارگانيسم هايی است که در صورت تماس با فاضلاب مواد ارگانيک آن را جذب نموده و به مواد آلی با قابليت ته نشينی مبدل می سازد . فاضلاب هوادهی شده سپس به واحد ته نشینی(زلال ساز) منتقل می شود. در اين واحد سرعت فاضلاب کاهش داده می شود تا امکان اتصال ذرات آلی به يکديگر و امکان ته نشينی آنها فراهم گردد .پس از زلال سازی، پساب تصفيه شده از طريق سرريز های واحد ته نشينی به قسمت گندزدايی انتقال می يابد . در اين واحد کلر به فاضلاب تزريق شده و پساب آميخته به کلر از داخل مخزن تماس کلر عبور می کند. در روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی با استفاده از فرآیند لجن فعال و به روش هوادهی گسترده(هوادهی ممتد) بیش از 90 درصد آلاینده های موجود در فاضلاب حذف گردیده و پساب خروجی قابلیت تخلیه به محیط زیست را دارا می باشد.

جایگاه تابلو برق در پکیج‌ تصفیه فاضلاب

جهت توزیع برق در تجهیزات الکتریکیِ پکیج تصفیه فاضلاب و نیز کنترلِ فرآیند، از یک تابلوی مرکزی مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت استفاده می شود. این تابلو مسؤولیت توزیع انرژی مورد نیاز اجزاء مختلف پکیج و همچنین کنترل این عناصر را بر عهده دارد. طراحی و ساخت تابلو کنترل و توزیع قدرت، مطابق استانداردهای جهانی IEC و طبق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دفتر مقررات ملی، توسط کارشناسان برق شرکت آرکاگستر رسام و در محلِ دفتر مرکزی و کارخانه این شرکت انجام می‌گیرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلابپکیج های تصفیه فاضلاب

- مقاومت بیشتر در برابر شوک های آلی تصفیه خانه از نظر کمی و کیفی

- عدم تولید و انتشار بوی نامطبوع

- مقاومت بیشتر در برابر شوکهای هیدرولیکی

- راندمان بالای حذف آلاینده ها از جملهBOD,COD,TSS

- حداقل نیاز به افراد با تجربه،متخصص و ماهر جهت راه اندازی،راهبری و بهره برداری و کاهش هزینه های مربوطه

- کیفیت پساب خوب و با ثبات

- قیمت مناسب و عملکرد مطابق با استاندارد

- امکان ساخت بر اساس شرایط و محدودیت های هر پروژه

- کارایی و راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب و مطابق استانداردهای محیط زیستپکیج تصفیه فاضلاب

- پرتابل بودن و قابلیت جابجایی پکیج تصفیه فاضلاب، حتی پس از نصب و راه اندازی

- سرعت بالا در ساخت، نصب و راه انداز پکیج تصفیه فاضلاب

- برخورداری از کلیه واحدها و تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه

- سهولت بهره برداری و نگهداری به سبب نوع طراحی و ساخت و تجهیزات بکاررفته در پکیج

- سازگاری با شرایط آب و هوایی اغلب مناطق کشور

- سهولت ایجاد هر گونه تغییر در دوران بهره برداری

- راهبری و نگهداری آسان پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

- تولید لجن بسیار کم