پکیج‌ تصفیه فاضلاب

پکیج‌ تصفیه فاضلاب، واحدهای پیش ساخته‌ای است که جهت تصفیه فاضلاب تولیدی اجتماعات کوچک یا واحدهای صنعتی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از تکنولوژی های مدرن به منظور تصفیه فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات و … و استفاده مجدد به ویژه مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز بسیار حائز اهمیت می باشد. از مهم ترین موارد استفاده از آب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب , تامین آب فلاش تانک ها , تامین آب و آبیاری فضای سبز هتل , آپارتمان ها و بیمارستان ها و … می باشد . شرکت آرکاگستر طراح و سازنده پکیج های تصفیه فاضلاب و ارائه دهنده راهکارهای بیولوژیکی به منظور حل مشکلات زیست محیطی ناشی از فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات، با بهترین کیفیت و کمترین هزینه جهت اجرای پروژه های تصفیه آب،تصفیه فاضلاب،سپتیک تانک مطابق با استانداردهای محیط زیست، با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت جهت اجرای پروژه های تصفیه آب،تصفیه فاضلاب،سپتیک تانک مطابق با استانداردهای محیط زیست و … آمادگی خود را جهت همکاری با کارفرمایان محترم اعلام می دارد.

انواع فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب

فاضلاب های تولیدی به دو دسته ی بیوشیمیایی و شیمیایی تقسیم می‌شوند. منابع تولید فاضلاب های بیوشیمیایی عمدتاً صنایع غذایی، فاضلاب های انسانی، دامداری‌ها و  آشپزخانه می‌باشند. منابع تولید فاضلاب های شیمیایی را عمدتاً صنایع پتروشیمی، شیمیایی،پالایشگاه ها، صنایع نساجی، صنایع سیمان و کاشی و صنایع فولاد تشکیل می‌دهند. به هر حال هر یک از فاضلاب های تولیدی چه از نوع شیمیایی و چه از نوع بیوشیمیایی قابلیت تصفیه درون پکیج تصفیه فاضلاب را دارا می‌باشند. در واقع پکیج‌ تصفیه فاضلاب این توانایی را دارد که انواع فاضلاب تولیدی را تصفیه کرده و آلودگی آن را از بین ببرند.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

روش متداول تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب لجن فعال است. نظر به اینکه کاربری این فرآیندها آسان‌تر و کیفیت پساب خروجی بهتر می‌باشد، این فرآیندها بر سایر فرآیندهای تصفیه فاضلاب ترجیح داده می‌شود و معمولا از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. مهمترین شاخص استفاده پکیج تصفیه فاضلاب از فرآیند لجن فعال، عدم تولید بوی نامطبوع می‌باشد. به این معنی که هنگام تصفیه فاضلاب و یا بعد از آن هیچ بوی بدی تولید نمی‌شود. با وجود مصرف انرژی بیشتر در فرآیند لجن فعال، فضای بسیار کمی اشغال می‌شود و به همین دلیل استفاده از فرآیند لجن فعال در تصفیه فاضلاب بیشترین کاربرد را دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

 تأمین ایستگاه های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی قابل اعتماد و پایدار برای توسعه مسکن حیاتی است که قادر به اتصال به زهکشی اصلی نیست . سیستم های تصفیه فاضلاب های مسکونی برای تحولات جدید مسکن نیز باید درازمدت قابل کنترل و پایدار باشند ، هم از لحاظ بهره برداری و نگهداری ، و هم در کاهش اثرات زیست محیطی. در انتها باید متذکر شد که راندمان هر سیستم تصفیه فاضلاب بستگی بسیار زیادی به فرآیند جداسازی لجن از جریان فاضلاب در مخزن ته نشینی نهایی دارد. در صورت عملکرد ناقص سیستم ته نشینی و انتقال مواد جامد به جریان پساب خروجی، علیرغم راندمان مناسب سیستم هوادهی، افزایش قابل ملاحظه ای در بار آلودگی پساب اتفاق خواهد افتاد.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی، انسانی ، واحدهای پیش ساخته‌ای بصورت فلزی یا پلی اتیلن می باشند که جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی , تولیدی اجتماعات کوچک یا واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی و ساخت پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از زمینه‎های تخصصی فعالیت شرکت آرکاگستر می‎باشد. شرکت آرکاگستر با بهره‎ گیری از دانش بومی مهندسین، تجارب متعدد در زمینه طراحی پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی , انسانی توانسته است که کیفیت عملکرد پکیج‎های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی ساخت خود را تا بالاترین سطح استاندارد گارانتی نماید.

پکیج فلزی و فایبرگلاس

برای جوامع کوچک که فاضلاب های بهداشتی(فاضلاب شهری)با مقدار کم تولید می نمایند استفاده از پکیج های فلزی و پکیج های فایبرگلاس بهترين گزینه از نظر فنی و اقصادی می باشد. پکیج هاي فلزي ساخت شركت آركا گستر از جنس کربن استیلST-37ساخته شده که درون و بیرون آن با استفاده از پوشش اپوکسی و پلی یورتان محافظت می گردد. در مناطق با رطوبت هواي بالا و خورندگی شدید ، استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس فایبر گلاس متداول است.واحد اصلی پکیج تصفیه فاضلاب

واحدهای اصلی پکیج تصفیه فاضلاب

1- آشغالگیری
2- هوادهی
3- ته نشینی
4- کلرزنی
5- هاضم لجن

پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده، فاضلاب خانگی ورودی پکيج از ميان يک آشغالگير دستی عبور می کند . در مرحله فوق مواد جامد زائد از فاضلاب جدا شده تا خللی در مراحل بعدی ايجاد نشود. در این نوع از پکیج های فاضلاب، ازفرآیند لجن فعال جهت حذفBOD,CODاستفاده می شود.فاضلاب بصورت ثقلی به تانک هوادهي وارد شده و توسط هوای فشرده که از طريق بلوئر تأمين و از طريق ديفيوزرهای حباب ریز(fine bubble)به داخل مخزن هوادهی تزريق مي شود، کاملاً بهم زده می شود .روش مورد استفاده برای انجام فرآیند هوادهی،هوادهی عمقی می باشد. هوای انتشار يافته در داخل مخزن محيطی هوازی بصورت ترکيبی از فاضلاب و لجن فعال پديد می آورد که شامل ميکرو ارگانيسم هايی است که در صورت تماس با فاضلاب مواد ارگانيک آن را جذب نموده و به مواد آلی با قابليت ته نشينی مبدل می سازد . فاضلاب هوادهی شده سپس به واحد ته نشینی(زلال ساز) منتقل می شود. در اين واحد سرعت فاضلاب کاهش داده می شود تا امکان اتصال ذرات آلی به يکديگر و امکان ته نشينی آنها فراهم گردد .پس از زلال سازی، پساب تصفيه شده از طريق سرريز های واحد ته نشينی به قسمت گندزدايی انتقال می يابد . در اين واحد کلر به فاضلاب تزريق شده و پساب آميخته به کلر از داخل مخزن تماس کلر عبور می کند. در روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی با استفاده از فرآیند لجن فعال و به روش هوادهی گسترده(هوادهی ممتد) بیش از 90 درصد آلاینده های موجود در فاضلاب حذف گردیده و پساب خروجی قابلیت تخلیه به محیط زیست را دارا می باشد.

جایگاه تابلو برق در پکیج‌ تصفیه فاضلاب

جهت توزیع برق در تجهیزات الکتریکیِ پکیج تصفیه فاضلاب و نیز کنترلِ فرآیند، از یک تابلوی مرکزی مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت استفاده می شود. این تابلو مسؤولیت توزیع انرژی مورد نیاز اجزاء مختلف پکیج و همچنین کنترل این عناصر را بر عهده دارد. طراحی و ساخت تابلو کنترل و توزیع قدرت، مطابق استانداردهای جهانی IEC و طبق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دفتر مقررات ملی، توسط کارشناسان برق شرکت آرکاگستر رسام و در محلِ دفتر مرکزی و کارخانه این شرکت انجام می‌گیرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلابپکیج های تصفیه فاضلاب

- مقاومت بیشتر در برابر شوک های آلی تصفیه خانه از نظر کمی و کیفی

- عدم تولید و انتشار بوی نامطبوع

- مقاومت بیشتر در برابر شوکهای هیدرولیکی

- راندمان بالای حذف آلاینده ها از جملهBOD,COD,TSS

- حداقل نیاز به افراد با تجربه،متخصص و ماهر جهت راه اندازی،راهبری و بهره برداری و کاهش هزینه های مربوطه

- کیفیت پساب خوب و با ثبات

- قیمت مناسب و عملکرد مطابق با استاندارد

- امکان ساخت بر اساس شرایط و محدودیت های هر پروژه

- کارایی و راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب و مطابق استانداردهای محیط زیستپکیج تصفیه فاضلاب

- پرتابل بودن و قابلیت جابجایی پکیج تصفیه فاضلاب، حتی پس از نصب و راه اندازی

- سرعت بالا در ساخت، نصب و راه انداز پکیج تصفیه فاضلاب

- برخورداری از کلیه واحدها و تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه

- سهولت بهره برداری و نگهداری به سبب نوع طراحی و ساخت و تجهیزات بکاررفته در پکیج

- سازگاری با شرایط آب و هوایی اغلب مناطق کشور

- سهولت ایجاد هر گونه تغییر در دوران بهره برداری

- راهبری و نگهداری آسان پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

- تولید لجن بسیار کم

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در واقع یک تصفیه‌خانه کامل با تمام واحدهای فرآیندی در ابعاد کوچک است. این پکیج‌ها اغلب در مناطق روستایی، مجتمع‌های مسکونی خارج از شهر، استراحتگاه‌های بزرگراه‌ها و پارک‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. واحدهایی که در یک تصفیه‌خانه کامل وجود دارد شامل مخزن هوادهی، مخزن ته‌نشینی، مخزن تماس کلر، مخزن ذخیره لجن و ... است که این واحدها در پکیج تصفیه فاضلاب نیز وجود دارد.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی:

پکیج تصفیه فاضلاب به‌نوعی از سیستم‌های تصفیه فاضلاب اطلاق می‌گردد که تمامی واحدها و تجهیزات مجتمع در یک پکیج به‌صورت پیش‌ساخته اجرا می‌گردد. این پکیج‌ها برحسب متریال به چهار دسته بتنی، فلزی با پوشش اپوکسی، کامپوزیتی و پلی‌اتیلنی تقسیم می‌گردد.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب به‌صورت کلی در مناطق و محل‌هایی مانند شهرها و مناطق مسکونی کوچک، هتل‌ها، ویلاها، رستوران‌ها، کارواش‌ها، کارگاه‌های صنعتی و ساختمانی و ... بسیار مفید است. این سیستم‌های تصفیه فاضلاب کوچک، در حداقل فضا و برای جمعیت کم تا متوسط استفاده می‌شود. 

هدف اصلی سیستم‌های تصفیه فاضلاب کوچک تولید پساب تصفیه‌شده، و زباله (لجن جامد) است که برای استفاده مجدد یا دفع دوباره به محیط مناسب است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و لزوم استفاده از آن

بر همه ما روشن است که با افزایش روزافزون جمعیت در دنیا و همچنین کشورمان ایران، نیاز به مدیریت منابع آبی بیش از قبل ضروری به نظر می‌رسد. برای جبران کمبود منابع آبی از سال‌های قبل در اغلب کشورهای جهان اول سازمان‌های مدیریت زیست و دولت‌های آن‌ها بیشتر به اهمیت و نیاز به استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب و بازیابی و استفاده بهینه‌تر از فاضلاب‌ها و پساب‌های تولیدی در صنایع و همچنین مصارف خانگی و ... پی برده‌اند. در ایران نیز در سال‌های اخیر اقداماتی در جهت ایجاد شبکه‌های تصفیه فاضلاب انجام‌گرفته است. فاضلاب بهداشتی از دو بخش عمده تشکیل‌شده است. فاضلاب حاصل از شستشو و نظافت که اصطلاحاً آب خاکستری (Gray Water) نامیده می‌شود و فاضلاب حاصل از توالت که اصطلاحاً فاضلاب (Sewage) نامیده می‌شود.

معمولاً این دو بخش با هم مخلوط شده و تصفیه می‌شوند. در حال حاضر فاضلاب‌های بهداشتی به علت دارا بودن مواد آلی محلول و همچنین انواع مختلف پاتوژن‌ها و بیماری‌های واگیردار سهم بسیار بالایی در آلودگی محیط‌زیست در تمام نقاط دنیا دارد.

ساخت پکیج‌های قابل اطمینان و پایدار برای توسعه محل‌های مسکونی که قادر به اتصال به شبکه فاضلاب اصلی نیستند حیاتی است. انواع سیستم‌ها و پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی برای مناطق مسکونی در تحولات جدید مسکن هم باید در دراز مدت قابل کنترل و پایدار باشند، و هم از لحاظ بهره‌برداری و نگهداری، و هم برای کاهش اثرات زیست‌محیطی.

طراحی و ساخت انواع پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی

ساخت و متریال

برای ساخت این تصفیه‌خانه از چهار نوع مصالح می‌توان استفاده کرد. بتن مسلح، فولاد، کامپوزیت و پلی‌اتیلن امروزه مهم‌ترین مواد مورد استفاده در ساخت انواع تصفیه‌خانه‌ها هستند. برای انتخاب درست مصالح مورد استفاده در ساخت تصفیه‌خانه‌ها، نکات زیر را باید همواره موردتوجه قرارداد:

1. هزیه ساخت

2. سرعت ساخت و اجرا

3. قابلیت ارتقاء و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه

4. مقاومت در برابر شرایط محیطی

5. قابلیت جابجایی واحدها و سیستم تصفیه

6. امکان انجام اصلاحات موردنیاز در طول بهره‌برداری با حداقل هزینه

7. عمر مفید سازه‌ها و تأسیسات

بتن مسلح

بتن مسلح جزء قدیمی‌ترین مصالح مورد استفاده در ساخت انواع تصفیه‌خانه‌ها است. از این مصالح به خصوص در ساخت تصفیه‌خانه‌های بزرگ و در مقیاس تصفیه‌خانه‌های شهری و یا شهرک‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود. به دلیل ماهیت قلیایی که بتن دارد همواره مشکلاتی در خصوص تماس فاضلاب‌های اسیدی با آن بروز می‌نماید و ازآنجاکه استفاده از پوشش‌های حفاظتی بتن مقرون‌به‌صرفه نیست در بسیاری از موارد از سازه‌های بتنی بدون هیچ‌گونه پوشش حفاظتی استفاده می‌شود. ویژگی‌های استفاده از بتن مسلح در ساخت سیستم‌های تصفیه شامل موارد زیر است:

1. در مقیاس تصفیه‌خانه‌های بزرگ هزینه آن نسبت به دیگر مصالح کمتر است.

2. سرعت ساخت این سیستم‌ها خیلی پایین بوده و در صورت برخورد مراحل ساخت به فصول سرد سال مشکلات زیادی در ساخت تصفیه‌خانه به وجود خواهد آمد.

3. لازم است که این سیستم‌ها به‌صورت درجا ساخته‌شده و امکان ساخت آن‌ها در خارج از محل بهره‌برداری وجود ندارد.

4. به سبب ماهیت اسیدی بسیاری از فاضلاب‌ها همواره این سیستم‌ها با مشکلات خوردگی آرماتورها و پوسته‌شدن جداره بتن روبرو هستند.

5. امکان جابجایی هرچند کوچک این سیستم‌ها حتی با صرف هزینه‌های بالا وجود ندارد.

6. عملیات ساختمانی این سیستم‌ها سنگین بوده و در محل‌هایی که انجام کارهای ساختمانی و عمرانی مشکلاتی را در محل احداث تصفیه‌خانه ایجاد می‌نمایند ، ساخت آن‌ها همواره با مشکل روبروست.

7. این سیستم‌ها را می‌توان هم به‌صورت نیمه مدفون و هم مدفون اجرا کرد.

فولاد

یکی از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در ساخت تصفیه‌خانه‌ها به‌خصوص تصفیه‌خانه‌های کوچک یا همان پکیج‌های تصفیه، فولاد است. فولاد به سبب مقاومت بسیار بالا و انعطاف‌پذیری در ساخت هر شکل سازه و سرعت در ساخت مقبولیت زیادی به‌خصوص در ساخت تصفیه‌خانه‌های واحدهای صنعتی و اجتماعات کوچک دارد. عمده نگرانی که در استفاده از این ماده وجود دارد بحث خوردگی است که این نگرانی با استفاده از پوشش‌های محافظتی استاندارد کاملاً رفع شده است. ویژگی‌های استفاده از فولاد در ساخت سیستم‌های تصفیه شامل موارد زیر است:

1. سرعت ساخت این تصفیه‌خانه‌ها بالاست.

2. این سیستم‌ها به‌راحتی قابلیت جابجایی داشته و در صورت نیاز می‌توان محل تصفیه‌خانه را به محل مناسب تغییر داد.

3. در ظرفیت‌های پایین هزینه ساخت سیستم تصفیه با استفاده از فولاد کمتر از دیگر مواد است.

4. این امکان وجود دارد این سیستم‌ها در محل خارج از پروژه و با امکانات بهتر و کامل‌تر ساخته‌شده و سپس به محل پروژه انتقال‌یافته و مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

5. نما و منظره این سیستم‌ها کاملاً قابل کنترل بوده و قابلیت هماهنگی با هر محیطی را دارند.

6. نیاز به گودبرداری و عملیات ساختمانی زیادی نداشته و دارای حداقل مشکلات ناشی از کاره‌ای ساختمانی در محل هستند.

7. به دلیل خواص شیمیایی فولاد، استفاده از پوشش‌های حفاظتی در سطوح تماس فاضلاب با فولاد ضروری است.

8. در شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن تمهیدات لازم امکان مدفون ساختن این سیستم‌ها وجود ندارد.

کامپوزیت

مواد کامپوزیتی می‌توانند مقاومت و استحکام بیشتری را نسبت به مواد رایج سازه‌ای ارائه دهند. سبکی نسبی کامپوزیت‌ها، امکان استفاده از مقاطع بزرگ‌تر را که در مقابل خمش و پیچش عملکرد مناسبی دارند فراهم می‌سازد. این مواد علاوه بر آنکه سهولت بیشتری در شکل‌پذیری دارند، در مقابل خستگی (Fatigue)، رفتار مناسب‌تری نمایش می‌دهند و دوام بیشتری دارند. از سوی دیگر کامپوزیت‌ها توانایی مناسبی در کاهش لرزش‌های وارده بر سازه تصفیه‌خانه را دارا می‌باشند. برخی از مزایای کامپوزیت‌ها را می‌توان به شرح زیر نام برد:

1. با توجه به روش ساخت آن‌ها تصفیه‌خانه‌های کامپوزیتی از انعطاف‌پذیری بالاتری در ارتباط با ساخت مخازن در اشکال و ابعاد گوناگون در مقایسه با انواع پلی‌اتیلنی آن‌ها برخوردار هستند.

2. مقاومت این ماده در برابر انواع فاضلاب‌ها چه اسیدی و چه قلیایی بسیار خوب است.

3. سرعت ساخت این سیستم‌ها بسیار بالا است.

4. نیاز به عملیات ساختمانی در این سیستم‌ها به حداقل رسیده است.

5. به سبب سبکی و یکپارچگی این سیستم‌ها را می‌توان به‌راحتی جابجا کرد.

6. ساخت آن‌ها معمولاً در کارخانه و به‌صورت صنعتی انجام‌شده و به همین سبب کیفیت ساخت آن‌ها زیاد است.

پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن ازجمله مواد جدیدی است که به سبب قابلیت‌های خوب، استفاده از آن در سطوح مختلف صنعت رو به گسترش است. پیشرفت‌های علمی و تجربی صورت گرفته در ساخت سازه‌های پلی‌اتیلنی راه را برای استفاده از مزایای این ماده در ساخت سیستم‌های تصفیه بسیار هموارتر از گذشته کرده است. ویژگی‌های استفاده از پلی‌اتیلن در ساخت سیستم‌های تصفیه شامل موارد زیر است:

1. مقاومت این ماده در برابر انواع فاضلاب‌ها چه اسیدی و چه قلیایی بسیار خوب است.

2. سرعت ساخت این سیستم‌ها بسیار بالا است.

3. در ظرفیت‌های پایین استفاده از پلی‌اتیلن برای ساخت سیستم‌های تصفیه نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است.

4. نیاز به عملیات ساختمانی در این سیستم‌ها به حداقل رسیده است.

5. از مزیت‌های این سیستم‌ها می‌توان به قابلیت دفن، نصب آسان، عدم خوردگی از داخل و بیرون پکیج، ضد اشعه خورشید، عدم نیاز به ساپورت و... اشاره نمود.

6. به سبب سبکی و یکپارچگی این سیستم‌ها را می‌توان به‌راحتی جابجا کرد.

7. ساخت آن‌ها معمولاً در کارخانه و به‌صورت صنعتی انجام‌شده و به همین سبب از لحاظ ساخت از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند.