سپتیک تانک

سپتیک تانک

در سالهای اخیر کمبود منابع آب به یک بحران تبدیل شده است. با توجه به روند رو به رشد فعالیت های انسانی ورود آلاینده­ها به منابع آب های سطحی و زیرزمینی، موضوع تصفیه فاضلاب اهمیت روز افزونی پیدا کرده است. از آنجایی که دسترسی به سیستم شبکه فاضلاب در تمام مناطق امکان پذیر نیست، استفاده از سیستمهای تصفیه در محل، امری ضروری می باشد. در این راستا با توجه به طراحی آسان و مقرون به صرفه بودن سیستم های سپتیک تانک، استفاده از این سیستمها همواره مورد توجه بوده است.

دستگاه سپتیک تانک فاضلابی که به صورت معمول به سپتیک تانک معروف می‌‌باشد به عنوان یکی از روش‌های متداول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نکات مهم در این مورد این است که معمولا کاربرد سپتیک تانک های پیش ساخته با متریال پلی اتیلنی یا بتنی یا فایبرگلس به علت بازدهی پایین تصفیه برای حجم‌های پایین تصفیه فاضلاب کاربرد دارد و در حجم‌های متوسط و بالا پیشنهاد کارشناسان فنی شرکت آرکا گستر رسام استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب می باشد.

شرکت آرکا گستر رسام با توجه به قابلیت‌ها و توانایی‌های خود قادر به طراحی و تولید سپتیک تانک پیش ساخته شامل سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک بتنی پیش ساخته می‌باشد.

مشخصات قابل توجه و دارای اهمیت مخزن سپتیک تانک:

- سپتیک تانک ها جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک مناسب هستند.

- هزینه ساخت، نصب و راه اندازی سپتیک تانک پایین و مقرون به صرفه می باشد.

- در صورت نیاز به تعمیرات، هزینه تعمیرات و نگهداری سپتیک تانک پایین می باشد.

- در ساخت سپتیک تانک ها تجهیزات مکانیکال متحرک و یا تجهیزات الکترومکانیکال استفاده نمی شود.

- ورود و خروج پساب داخل سپتیک تانک بدون نیاز به مصرف انرژی انجام می گردد.

- جهت انجام فرایندهای داخل سپتیک تانک انرژی استفاده نمی شود.

- سپتیک تانک ها به صورت معمول مدفون هستند و به همین دلیل فضای کمتری رو اشغال می کنند.

- با توجه به نیاز پروژه، می توان سپتیک تانک ها را جهت دفن در عمق های مختلف طراحی و اجرا نمود.

بررسی فنی استفاده از سپتیک تانک ها برای تصفیه فاضلاب

در جوامع کوچک که میزان تولید فاضلاب کم می‌باشد و شرایط مناسب به منظور جمع آوری، انتقال، تصفیه فاضلاب و پساب وجود ندارد، استفاده از سپتیک تانک شامل سپتیک تانک بتنی پیش ساخته، سپتیک تانک پلی اتیلن و سپتیک تانک فایبرگلس به منظور تصفیه پساب، مناسب‌ترین روش تصفیه فاضلاب از نظر اقتصادی و سرعت انجام پروژه می باشد. از مخزن سپتیک تانک بر حسب سایز و ظرفیت معمولاً برای واحدهای مسکونی منفرد، واحدهای اجتماعی و مجتمع‌های مسکونی استفاده می‌گردد.

سپتیک تانک ها مطابق با کاربرد مورد نیاز در پروژه دارای محفظه های متعدد (معمولا ۲ تا ۳ محفظه) هستند و معمولاً به صورتی طراحی می‌گردند تا زمان ماند فاضلاب در آنها بین ۱ تا ۳ روز باشد. سوراخی که در دیوار جداکننده محفظه‌ها تعبیه شده است، امکان ارتباط و انتقال فاضلاب بین محفظه های سپتیک تانک را فراهم می‌کند.

خروجی‌های سپتیک تانک که بایستی در زمان طراحی مورد توجه قرار گیرند:

- به دلیل فرایندی که در سپتیک تانک ها انجام می‌شود، شرایط بی هوازی در سپتیک تانک ها وجود دارد و به علت تجزیه بی هوازی مقدار گازکربنیک (CO2)، سولفید هیدروژن (H2S) و سایر گازهای نسبتا بدبو بالا می رود و بنابراین به دلیل لزوم خروج این گازها از سپتیک تانک، بایستی ونت تخلیه مناسب در نظر گرفته شود.

- با ورود فاضلاب به سپتیک تانک و زمان ماندی که در نظر گرفته شده است، ذرات درشت و گرانول ها در داخل محفظه‌های سپتیک تانک جمع و ته نشین می‌شوند، به همین دلیل دریچه ای به عنوان دریچه بازدید که دارای منهول تخلیه نیز می‌باشد بالای هم محفظه توسط کارشناسان شرکت آرکا گستر در نظر گرفته می‌شود.

- وارد کردن هرگونه مواد ضد عفونی کننده به داخل سپتیک تانک مجاز نمی‌باشد.

- لازم به توضیح است پساب خروجی از سپتیک تانک ها دارای استانداردهای تعیین شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست جهت تخلیه و ورود به محیط زیست نمی‌باشند. به همین دلیل در صورت بالا بودن میزان حجم پساب خروجی سپتیک تانک باید سیستم تصفیه فاضلاب کاملی به منظور تصفیه فاضلاب تولیدی و پس از آن ورود پساب به محیط زیست طراحی و اجرا گردد. در صورتی که میزان فاضلاب کمتر از 10 مترمکعب در شبانه روز باشد، با رعایت قوانین هر منطقه می‌توان پساب خروجی از سپتیک تانک را به چاه جذبی هدایت نمود.

شرکت آرکا گستر رسام با توجه به سوابق اجرایی خود و با در نظر گرفتن شرایط پروژه توانایی طراحی و اجرای سپتیک تانک در ظرفیت‌های مختلف و متریال مختلف را دارد.

سپتیک تانک در تصفیه خانه‌ها

امروزه افزایش روز افزون شهرک‌های مسکونی و روستایی که دفع فاضلاب آنها با مشکل مواجه شده است، باعث شده تا نیاز به تصفیه خانه‌های کوچک بیش از پیش حس شود. از مهم‌ترین دلایل روی آوردن به تصفیه خانه‌های کوچک می توان به عدم دسترسی به شبکه فاضلاب شهری و کم بودن جمعیتی که نیاز به تصفیه دارند اشاره کرد. البته ممکن است بدلیل نزدیک بودن به منابع طبیعی با ظرفیت تصفیه بالا همانند دریا، از ساخت تصفیه خانه‌های پیشرفته اجتناب نمود و با صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری، فاضلاب را ناقص تصفیه نمود و ادامه فرایند تصفیه را به طبیعت سپرد. در برخی موارد ممکن به دلایل اقتصادی از ساخت چند تصفیه خانه اجتناب کرد و به تصفیه خانه‌های کوچک روی آورد.

سپتیک تانک ها یکی از انواع تصفیه خانه‌های کوچک محسوب می‌شوند. سیستم‌های سپتیک تانک (STS) گسترده‌ترین سیستم‌های جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب‌های خانگی در سراسر جهان می‌باشند. استفاده از آنها خصوصا در مناطق روستایی که اتصال به سیستم شبکه فاضلاب اصلی در دسترس نیست و یا اجرای آن غیرعملی و پرهزینه می باشد، معمول‌تر است.

سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه تک واحدی است که  تصفیه فیزیکی (ته نشینی و شناور سازی) و همچنین تصفیه بیولوژیکی (به کمک باکتری‌های بی هوازی) به شکل همزمان در آن صورت می گیرد. همچنین به دلیل عدم استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال، بسیاری از هزینه‌های پروژه را کاهش و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد. در واقع عملکرد ابتدایی سپتیک تانکها شامل حذف جامدات از فاضلاب، انباشت و ذخیره‌سازی پسماند و لجن، تجزیه ی مواد جامد در یک فرآیند هضم بی هوازی و در نهایت تخلیه بخشی از فاضلاب تصفیه شده به چاه جاذب می‌باشد.

بیش از یک سوم از خانه‌ها در ایرلند و حدود 13 درصد از جمعیت استرالیا و 25 درصد از خانواده‌ها در ایالات متحده از سیستم‌های سپتیک تانک استفاده می‌کنند. در این سیستم‌ها، فاضلاب پس از ورود به تانک سپتیک به دلیل کاهش سرعت جریان قسمتی از مواد معلق خود را به صورت ته‌نشینی از دست می‌دهد و از سپتیک تانک خارج می‌شود و مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف آن جمع می‌شوند. این لجن حاوی ارگانیسم‌های زنده مفیدی می‌باشد که از فاضلاب ورودی به عنوان غذا استفاده کرده و عمل تصفیه را انجام می‌دهد. به این دلیل حجم لجن در این سیستم تقریباً ثابت مانده و تا چندین سال نیاز به تخلیه ندارد. بیشتر سیستمهای سپتیک تانک در صورتی که جاگذاری، طراحی، ساخت و نگهداری مناسب داشته باشند، به طور موثر قادر به تصفیه مقرون به صرفه فاضلاب‌های خانگی هستند. برای اینکه زلال‌سازی فاضلاب بهتر انجام شود، معمولا سپتیک تانک ها را از 2 یا 3 قسمت با حجم‌های مختلف می‌سازند. به منظور بازدید، تمیزکاری و تعمیر کردن تانک، تعبیه منهول بر روی این سیستم‌ها ضروری است.

اگر اندازه فاضلاب جمع آوری شده در سپتیک تانک در شبانه روز بیش از ظرفیت مخزن موجود باشد فاضلاب ممکن است به لوله‌های فاضلاب بازگردد. بنابراین محاسبه درست و صحیح ظرفیت حجمی سپتیک تانک ضروری است. روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلاب‌های بهداشتی در صفحه مربوطه توضیح داده شده است.

پساب خروجی سپتیک تانک

کارایی سپتیک تانک ها با توجه به کیفیت پساب خروجی و بررسی چاه جاذب آن‌ها مشخص می‌گردد.

در صورتی که پساب خروجی بدون تصفیه موثر به آبهای سطحی و یا زیرزمینی وارد شود، خطرات بالقوه‌ای برای سلامتی انسان و اکوسیستم‌های آبی دارد که این امر بستگی به عملکرد مخزن، زمان ماند پساب و فرآیندهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی در داخل مخزن دارد. کیفیت پساب خروجی نیز به مواد آلی فاضلاب و استفاده از مواد شیمیایی در منازل که بر رشد و فعالیت باکتریها در مخزن تاثیر می‌گذارد بستگی دارد. پساب خروجی علت اصلی آلودگی باکتریایی منابع آب می‌باشد و در صورت نفوذ به منابع آب زیرزمینی مجاور، خطر شیوع انواع بیماری‌ها را به همراه دارد.

لاسک و همکاران در سال 2011  اظهار داشتند که در پساب خروجی باکتری‌های بیماری‌زا مانند اشرشیاکلی، سالمونا و شیگلا حتی در مقدار بسیار کم می‌توانند باعث عفونت (اسهال، تهوع و هپاتیت) در انسان شوند. همچنین بسیاری از مطالعات، آلودگی فسفری آب‌های سطحی را به پساب خروجی مربوط دانسته اند. لذا برای کاهش خطرات زیست محیطی حاصل از ورود پساب خروجی به منابع آب باید نکات زیر را مد نظر قرار داد:

 - در صورتی که سطح آب‌های زیرزمینی پایین باشد و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد، از چاه‌های فاضلاب سنتی استفاده می‌شود

 - در صورتی که سطح آب‌های زیرزمینی بالا باشد و یا نفوذپذیری زمین زیاد نباشد، فاضلاب به کمک شبکه‌ای از لوله‌های سوراخ دار در زیرزمین و در عمق 45 تا 90 سانتیمتری پخش می‌شود. شیب لوله‌های پخش کننده 400/1 تا 500/1 انتخاب می‌شود.

مزایای استفاده از سپتیک تانک

مطابق مطالب گفته شده استفاده از سپتیک تانک ها در تمامی مناطقی که دسترسی به سیستم شبکه فاضلاب به هر دلیلی وجود ندارد معمول است. طراحی و اجرای سپتیک تانک ها آسان می‌‌باشد و به علت عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال و همچنین عدم نیاز به اپراتور، هزینه‌های عملیاتی کاهش یافته و استفاده از این سیستم‌ها مقرون به صرفه می‌باشد. این سیستم‌ها عمر بالایی دارند و به دلیل استقرار در زیر زمین، مکانی را اشغال نمی‌کنند. این مزایا باعث شده است استفاده از این سیستم‌ها همواره مورد توجه قرار گیرد.

تاریخچه ساخت سپتیک تانک

سیستم سپتیک تانک در سال 1860 به وسیله جان مورایس در فرانسه ساخته شده است. ابتدا او یک مخزن سپتیک تانک طراحی و نمونه اولیه آن را از خاک رس و لوله‌هایی ساخت و آن را در خانه‌اش قرار داد. بعد از کارکرد این سپتیک پس از 10 سال آن را برچید و تقریبا خالی بودن مخزن از جامدات آلی حیرت همکارانش را در برداشت و تنها یک لایه تفاله پساب مایع در کف کانال باقی مانده بود. مورایس از دانشمندان زمان خود خواست تا این اختراع را ثبت و داوری کنند و در سال 1881 این امر بوقوع  پیوست. بعد از ثبت اختراع ایالات متحده آمریکا این طرح را در سال 1883 به تولید رساند. این طرح ابتدا در آفریقا و سپس در نیروی دریایی بریتانیا اجرا شد. در سال 1903 تعدادزیادی از سپتیک تانک ها با مجموع ظرفیت بیش از یک میلیون گالن در روز در شهر ساراتوگا در کالیفرنیا ساخته و بکار گذاشته شده است. با برطرف کردن مشکلات سپتیک تانک در سال 1903 آنرا به تولید انبوه رساندند و با یک طرح ثابت سپتیک ها را ساختند. بعد از جنگ جهانی دوم سپتیک تانک به عنوان مهمترین مجموع جمع‌ آوری فاضلاب مورد توجه قرار گرفته بود به گونه ای که در دفع فاضلاب منازل بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده بود. سپتیک تانک ها به عنوان اولین روش تصفیه فاضلاب در تاریخ پیدایش تصفیه آب و فاضلاب می باشند که تولیدات ابتدایی آن به صورت سنگی و با گذشت زمان با بتن و پلی اتیلن تولید شده‌اند.

کاربری امروزه سپتیک تانک

پس از گذشت سالیان از ساخت اولین سپتیک تانک و با انجام اصلاحات در سالهای بعد سپتیک به عنوان ابتدایی‌ترین روش تصفیه فاضلاب با حفظ شرایط زیست محیطی مورد تایید اغلب کارشناسان محیط زیست قرار گرفت. در محل‌هایی که فاقد شبکه فاضلاب شهری باشد و جنس زمین هم غیرقابل نفوذ باشد یا اینکه سطح آب بالا باشد برای دفع فاضلاب ساختمانهای مسکونی، مجتمع ها، ادارات، رستورانها، منازل از سپتیک استفاده میشود.

عمده ترین دلایل استفاده از این سیستم به شرح ذیل است:

1- اقتصادی و مقرون بصرفه است.

2- در شرایط ایده‌آل قابلیت حذف %45 از آلودگی را دارد.

3- قابلیت جابجایی با تغییر کاربری پروژه را دارد.

4- نصب و راه اندازی آسان

5- بهره برداری راحت

6- بدون نیاز به اپراتور قابلیت بهره برداری را دارد.

7- حمل و جابجایی راحت

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

اگر اندازه فاضلاب جمع‌آوری شده در سپتیک تانک در شبانه روز بیش از ظرفیت مخزن موجود باشد فاضلاب ممکن است به لوله‌های فاضلاب بازگردد. بنابراین محاسبه درست و صحیح ظرفیت حجمی سپتیک تانک ضروری است. معمولا حجم مورد نیاز سپتیک تانک ها براساس تعداد اتاق ساختمان، ساکنان آن، حمام و دیگر امکانات تعیین می‌گردد. معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلاب‌های بهداشتی استفاده می‌شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلاب‌های بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می‌توان به طریق زیر محاسبه نمود.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک بر اساس حجم فاضلاب تولیدی

در محاسبه ظرفیت سپتیک تانک محاسبه تعداد ساکنینی که به طور مداوم از سپتیک تانک استفاده می‌کنند، برای محاسبه حجم سپتیک تانک لازم است و اطلاع از مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز در ساختمان ضروری است. برای مثال، اگر شما یک خانه دو خوابه داشته باشید، غالبا شهرداری‌ها فرض می‌کنند که در این خانه به طور تقریبی 4 نفر سکونت خواهند داشت و برای یک خانه سه خوابه تقریب 6 نفر در نظر گرفته می‌شود. حجم سپتیک تانک پلی اتیلن بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت و به شرح زیر است:

1. اگر حجم فاضلاب جمع‌ آوری شده در شبانه روز تا ۲ متر مکعب باشد، حجم تانک ۳ مترمکعب منظور می‌شود.

2. اگر حجم فاضلاب ۲ تا ۶ متر مکعب باشد، حجم تانک ۱٫۵ برابر حجم فاضلاب محاسبه می‌گردد.

3. اگر حجم فاضلاب ۶ تا ۶۰ متر مکعب باشد، حداقل حجم تانک مطابق فرمول زیر در کتاب مهندسی فاضلاب متکاف و اودی معرفی شده است بدست می آید:

V=4500+0.78Q

کیو (Q)  = معادل مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز

وی (V)  = معادل است با حداقل حجم سپتیک تانک

طبق فرمول حجم سپتیک تانک برابر است با تعداد واحدهای مسکونی مجتمع ضربدر میانگین تعداد خانوار ضربدر سرانه مصرف آب هر نفر در خانوار ضربدر 78% بعلاوه عدد ثابت 4500

در فرمول فوق دو عامل بسیار مهم هستند اول اینکه حداقل ظرفیت سپتیک تانک معادل 4500 لیتر مورد محاسبه قرار گرفته است. این عدد یعنی 4500 لیتر از نظر متکاف و اودی حداقل ظرفیتی است که سپتیک تانک نیاز دارد تا درون سپتیک تانک، اصل اول تصفیه فاضلاب یعنی آرامش برقرار گردد در غیر اینصورت بر هم خوردن لایه‌های تشکیل شده از فاضلاب جامد باعث رشد ناقص باکتری بی‌هوازی گردیده و فاضلاب جامد به فاضلاب مایع تبدیل نخواهد شد.

عامل دوم ضریب 78 درصد موجود در فرمول می‌باشد. این عدد در حقیقت بیانگر آن است که 22 درصد از آب مصرفی به ازای هر نفر تبدیل به مصارفی می‌گردد که به فاضلاب سرریز نمی‌گردد. لذا تنها برای 78 درصد از آب مصرفی به ازای هر نفر ظرفیت سپتیک تانک مد نظر قرار می‌گیرد.

شمارش تعداد حمام‌ها که قرار است سپتیک تانک سرویس دهی کند و اگر افزایش تعداد حمام‌ها و دیگر امکاناتی که قرار است سپتیک تانک سرویس دهی کند و حدود توسعه آن در آینده برای محاسبه ظرفیت و حجم سپتیک تانک از ملزومات برآورد ظرفیت سپتیک تانک است تا در آینده نیاز به تعویض سپتیک تانک  احساس نشود.

در برخی کاربردها مانند ماشین ظرفشویی یا شستشوی لباس و از این قبیل نیز آب مصرف شده به سپتیک تانک تخلیه می‌شود.

قوانین اندازه گیری با توجه به موقعیتی که سپتیک تانک استفاده می‌شود تا حدودی متفاوت می باشد، کارشناسان شرکت آرکاگستر رسام، محاسبات لازم را برای تخمین حجم سپتیک تانک مورد نیاز شما انجام می‌دهند.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک بر اساس تعداد نفرات

معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلاب های بهداشتی استفاده می‌شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه حجم سپتیک تانک برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می‌توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

V=2000+P*C = Septic Tank Volume

که در رابطه فوق V حداقل حجم سپتیک تانک برحسب لیتر، C  سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و P تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می‌باشد. بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز در ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد.

در جدول مقابل سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است.

جدول سرانه تولید فاضلاب در ایران

بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد. برای روشن شدن بیشتر مطلب به مثالهای زیر توجه نمایید.

مثال 1: می‌خواهیم ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز برای فاضلاب بهداشتی یک مجتمع مسکونی 84 واحدی را محاسبه نماییم.

طبق سرانه ردیف 1 جدول فوق سرانه هر نفر 120 لیتر می‌باشد. چنانچه بعد هر خانوار را 3/5 نفر در نظر بگیریم، تعداد افراد تحت پوشش معادل 294 نفر خواهد بود. بنابراین حجم کل فاضلاب تولیدی روزانه از حاصلضرب عدد 294 در 120 بدست می‌آید که معادل 35280 لیتر خواهد شد. بنابراین ظرفیت حداقل سپتیک تانک برابر خواهد بود با:

V=2000+294*120=37280

با توجه به ظرفیت‌های استاندارد سپتیک تانک ها در این مورد استفاده از یک سپتیک تانک به ظرفیت 40000 لیتر یا 40 مترمکعب توصیه می‌گردد.

مثال 2: می‌خواهیم ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز برای فاضلاب بهداشتی یک کارخانه تولیدی را محاسبه نماییم. این کارخانه در دو شیفت فعال می‌باشد که در شیفت اول مجموعا 150 نفر کارگر و پرسنل اداری و در شیفت دوم 80 نفر کارگر مشغول کار هستند.

طبق سرانه ردیف 4 جدول فوق سرانه هر نفر پرسنل یا کارگر در هر شیفت 50 لیتر می‌باشد. جمع کل پرسنل 230 نفر است بنابراین حجم کل فاضلاب تولیدی روزانه از حاصلضرب عدد 230 در 50 بدست میآید که معادل 11500 لیتر خواهد شد. بنابراین ظرفیت حداقل سپتیک تانک برابر خواهد بود با:

V=2000+230*50=13500

با توجه به ظرفیت‌های استاندارد سپتیک تانک ها در این مورد استفاده از یک سپتیک تانک به ظرفیت 15000 لیتر توصیه می‌گردد.

بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی و محاسبه ظرفیت سپتیک تانک روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می‌باشد.

سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب

از پرکاربردترین و ابتدایی‌ترین واحدهای تصفیه فاضلاب می‌توان به سپتیک تانک اشاره نمود که فرایندهای فیزیکی شامل ته نشینی، شناورسازی و هم چنین فرایند بیولوژیکی تصفیه فاضلاب در آن صورت می‌گیرد.

سپتیک تانک ها برای جمع آوری و نگهداری فاضلاب به مدت کوتاه و برای رقیق کردن فاضلاب کاربرد دارد و به عنوان واحد پیش تصفیۀ تصفیه خانه‌های بهداشتی-انسانی و شهری کاربرد دارد.

از موارد کاربرد سپتیک تانک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مجتمع های مسکونی، ویلایی و اداری

- کارگاه های ساختمانی

- رستوران ها و هتل ها

- مجتمع های تفریحی، فرهنگی، ورزشی و آموزشی

- واحد پیش تصفیه، متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ اولیه تصفیه خانه های خانگی، شهری و صنعتی

- واحد چربیگیری و ته نشینی جهت ورود پساب به چاه جذبی به منظورجلوگیری از گرفتگی لوله های خروجی فاضلاب امکانی مانند رستوران ها و سالن های غذاخوری

- پادگان ها و خوابگاه های دانشجویی و پانسیون ها

اجزاء و قطعات تشکیل دهنده سپتیک تانک ها:

- لوله و فلنج ورودی فاضلاب

- مخزن ابتدایی که بالاترین حجم سپتیک تانک را در برگرفته و معمولاً 75-65 درصد از حجم کل سپتیک تانک مربوط به این قسمت می باشد و در برخی از موارد متناسب با درخواست مشتری ممکن است این قسمت به دو بخش نامساوی جهت افزایش بازدهی سپتیک تقسیم گردد.

- وافل جداکننده که این دیواره از ورود لجن، چربی و روغن به مخزن نهایی تانک جلوگیری می کند و بر روی آن شکافی به عنوان مسیر عبور فاضلاب از مخزن ابتدایی به مخازن بعدیدر نظر گرفته می شود.

- مخزن نهایی یا زلال ساز که این بخش تقریبا 35- 25 درصد از حجم کل سپتیک تانک را در برگرفته و در آن پساب بدون مواد قابل ته نشینی و شناوری جمع آوری می گردد.

- ونت یا سیستم خروج گازها که به منظور خروج گازهای تشکیل شده از فعل و انفعلات بیولوژیکی داخل سپتیک تانک اجرا می گردد.

سپتیک تانک ها از لحاظ جنس مخازن به 4 دسته به شرح ذیل تقسیم بندی می گردند:

- سپتیک تانک های پلی اتیلنی

- سپتیک تانک های کامپوزیتی (مکعبی- سیلندری)

- سپتیک تانک های آجری

- سپتیک تانک های بتنی

سپتیک تانک های پلی اتیلنی:

سرعت در تولید، انتقال سریع، نصب آسان و محافظت از محیط زیست از جمله مواردی هستند که در سالهای اخیر به عنوان مزیت های سپتیک تانک های پلی اتیلنی مورد توجه قرار گرفته است. سپتیک تانک های پلی اتیلنی از مواد با گرید 80 و 100 و به صورت تک جداره و دو جداره تولید می شوند.

پایین بودن میزان مقاومت سپتیک های تک جداره در زمان دفن در زمین و مشکل بودن کار گذاشتن وافل جداکننده در آنها، کاربرد این مخازن را به عنوان سپتیک تانک محدود کرده است.

سپتیک تانک های دو جداره با دارا بودن ضخامت بدنه 10 سانتی متر و با توجه به مقطع عرضی دارای مقاومت بالایی هستند که این امکان را ایجاد میکند تا حتی بدون داشتن وافل جداکننده امکان دفن در زمین را داشته باشد.

سپتیک تانک ها پلی اتیلنی با دو فرایند کاروگیت و کورتیوب توسط این شرکت تهیه می گردد.

از جمله مهمترین مزایای استفاده از سپتیک تانک های پلی اتیلنی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- سهولت و سرعت در تولید، انتقال، نصب و راه اندازی

- بالا بودن میزان مقاومت در برابر شرایط اسیدی فاضلاب

- مقاومت در مقابل شرایط محیطی و بار به وجود آمده از خاک رو و اطراف سپتیک

- انتخاب عمق مناسب دفن جهت کاهش هزینه ها و عدم استفاده از پمپ های انتقال فاضلاب به سپتیک

- امکان نصب آسان به دلیل عدم نیاز به عملیات ساختمانی و ساخت اتاقک در محل نصب

- حفاظت کامل از محیط اطراف به دلیل آب بند بودن سپتیک و منتظر نشدن آلودگی های ناشی از فاضلاب در محیط

- طول عمر بالای سپتیک تانک ها

سپتیک تانک های کامپوزیتی

بالا بودن مقاومت در مقابل تغییرات دما، آب و هوا از جمله مزیت های این سپتیک ها می باشد. همچنین به دلیل امکان ساخت این سپتیک ها به صورت مکعبی ابعاد این تانک ها بر اساس محل پروژه و فونداسیون مورد نظر مشتری قابل تغییر و طراحی می باشد.

از مزایای سپتیک تانک های کامپوزیتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مقاومت بالا در مقابل خوردگی و پوسیدگی

- طول عمر بالا

- ساخت و نصب آسان

- حمل سریع و آسان به دلیل پایین بودن وزن

- حفاظت محیط به دلیل عدم نفوذ فاضلاب به محیط اطراف

سپتیک تانک های آجری (مصالح ساختمانی)

این نوع سپتیک تانک با مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری یا بلوک سیمانی و سنگی با ملات ماسه سیمان و در محل پروژه ساخته و کاربرد دارد و امکان انتقال آن وجود ندارد و به دلیل مقاومت پایین در مقابل فشارهای ناشی از محیط اطراف عمق ساخت آنها محدود می باشد و همچنین به دلیل نشت از دیواره و ایجاد ترک در دیواره و کف این نوع سپتیک ها کاربرد آنها نیز به مرور زمان کم شده و جای خود را به سپتیک تانک های پیش ساخته پلی اتیلنی، کامپوزیتی و بتنی داده است.

سپتیک تانک های بتنی

از جنس بتن مسلح با عیار مناسب و مشخص در حدود 400 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شود. در تولید این نوع از سپتیک ها حداقل سه بخش شامل یک قطعه کفی تانک، یک قطعه سقف تانک و بدنه اصلی که متناسب با حجم مورد نیاز یک یا چند قطعه در نظر گرفته می شود که با توجه به جدا بودن قطعات و استفاده از ملات آب بند در درزها امکان نشت از بدنه و درزها وجود دارد و برای جلوگیری از بروز این مشکل از پوشش های با مواد قیری یا سیمانی استفاده می گردد که هم باعث بالا رفتن هزینه ساخت و هم بالا رفتن وزن سازه می شود. لذا به دلیل محدود بودن حجم تا ظرفیت های 10000 لیتری و بالا بودن وزن و آسان نبودن حمل این نوع از سپتیک ها استفاده و کاربرد آن ها نیز محدود گردیده است.

نوع کارکرد سپتیک تانک های پلی اتیلنی و کامپوزیتی

با ورود فاضلاب از لوله ورودی به مخزن ابتدایی که شامل حجم بیشتر تانک می شود، مواد معلق و قابل ته نشینی به نسبت وزن خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن تجمع می یابند که به دلیل انجام فرایند های بیولوژیکی و تجزیه و مصرف مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها و هم چنین تولید بیو گاز حجم این مواد به مرور زمان کاهش می یابد. روغن و چربی ها نیز به دلیل وزن مخصوص کمتر بر روی سطح فاضلاب شناور می شوند.

پس از بالا آمدن سطح فاضلاب در مخزن ابتدایی و رسیدن میزان فاضلاب به مسیر ورودی به مخزن بعدی فاضلاب وارد بخش یا مخزن بعدی می شود (که در اکثر موارد مخزن نهایی نیز می باشد) و در این مخزن روغن و چربی های باقیمانده یا ذرات بسیار ریز از فاضلاب جداگردیده و پساب زلال از خروجی مخزن خارج می شود.

نکته حائز اهمیت در کاربرد سپتیک تانک ها، برابر بودن میزان ورودی و خروجی فاضلاب می باشد.

اگر اندازه فاضلاب جمع آوری شده در سپتیک تانک در شبانه روز بیش از ظرفیت مخزن موجود باشد فاضلاب ممکن است به لوله های فاضلاب بازگردد. بنابراین محاسبه درست و صحیح ظرفیت حجمی سپتیک تانک ضروری است. روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلاب های بهداشتی در صفحه مربوطه توضیح داده شده است.

 

سپتیک تانک  سپتیک تانک سپتیک 

طراحی و ساخت سپتیک تانک بتنی

سپتیک ها مخازنی مدفون در زمین هستند که جهت انبار نمودن موقت، تجزیه به کمک باکتریهای بی هوازی، و نهایتا تصفیه نسبی فاضلاب خانگی استفاده می‌شوند. این سازه‌ها از جنس پلیمر، سفال و غالبا از بتن ساخته می شود و این یکی از موارد متعدد استفاده بتن در فرآیند تصفیه فاضلاب می باشد. با توجه به اینکه خوردگی مسلئه بسیار مهمی در سازه های بتنی می باشد، لذا در این تحقیق سعی شده است یک سازه سپتیک تانک بتنی که در پروژه های واقعی مورد استفاده قرار می گیرد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. بدین منظور با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی که از پارامترهای بسیار مهم اجرای این سازه مدفون می باشد 9 طرح مختلف با مصالح و بتن جدید طراحی گردیده و ساخته شد تا با نمونه سنتی مورد مقایسه قرار داده شود. در این راستا الیاف فورتا برای اولین بار به عنوان جایگزین فولاد در این سازه ها مورد استفاده قرار گرفته و از طرف دیگر با استفاده از بتن فرو سیمان و مشبکهایی که در این سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد ارزیابی گردید. لازم بذکر است در تمامی طرحهای اشاره شده هزینه تولید آن ها نزدیک بهم لحاظ شده تا بتواند در سازه های اجرایی بیشتر مورد استفاده قرار داده شود. بارگذاری این سازه بصورت خمشی قرار داده شده است و با افزایش میزان کرنش ماکزیمم باربری 10 نمونه سنجیده شده است بعلاوه نمونه های مکعبی 10*10 سانتیمتر (60 نمونه) تحت 20، 40، 60 درصد اسید سولفوریک و اسید خوراکی بمدت دو هفته قرار گرفته است تا بتوان میزان خرابی این نوع بتنها را با حالتی که تحت تاثیر نمک نمی باشند مورد ارزیابی و مقایسه قرار دهیم. و در انتها بتنهای دارای الیاف فورتا که جایگزین میلگرد می باشند، برای سه مدل محیط خورنده و برای دو بازه زمانی مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان می دهد که استفاده از الیاف فورتا در مقابل میلگرد و الیاف پلیمری در عین حالی که از لحاظ هزینه تقریبا یکسان می باشند ولی دارای مقاومت خمشی بهتر بوده و مقاومت بهتری در برابر خوردگی را بدست می دهد.

سپتیک,سپتیک تانک

نصب سپتيک تانک

- فاصله مناسب از ساختمان حداقل 3 متر

- عمق نصب سپتيک بايد به طريقی باشد كه خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتيک شود.

- در صورتيكه خروجي پساب سپتيک وارد زمين يا خاک مي شود زمين مورد نظر بايد حداقل 10 متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل 30 متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.

- در صورتيكه در محل نصب امكان تردد ماشين آلات سنگين وجود دارد توصيه می شود به وسيله فنس جداسازی صورت گيرد.

- زير سازی و رگلاژ محل نصب سپتيک ضروری است. ( شيب سطح زير سپتيک صفر در صد می باشد)

- فوندانسیون بایستی به ضخامت 20 سانتیمتر و از نوع آرماتور بندی شده باشد و ابعاد آن طوری باشد که از هر طرف به اندازه 50 سانتیمتر از طول و عرض (قطر) سپتیک بیشتر باشد.

تشخیص محل قرارگیری سپتیک تانک

تعیین موقعیت سپتیک تانک و اطلاع از محل قرار گیری آن به ویژه در زمان هایی که تصمیم به حفاری دارید امری لازم و ضروری است. همانطور که قبلا نیز گفته شد سپتیک تانک یک پکیج تصفیه فاضلاب خانگی است. برای تعیین محل سپتیک تانک در اطراف خانه خود و یا محل انجام پروژه می توانید از مراحل زیر کمک بگیرید.

در بیشتر موارد یک دیاگرام از سیستم سپتیک تانک در نقشه برداری وجود دارد. اگر چاه فاضلاب در زیر علفزار دفن شده است، اغلب محل دایره شکلی از چمن های عمیق و انبوه به طور مستقیم در اطراف آن رشد کرده اند.لوله کشی داخلی خانه نیز می تواند بیانگر منطقه کلی قرار گرفتن سپتیک تانک و سیستم آن باشد. در جستجوی یک لوله بزرگ (با 4 اینچ قطر) باشید که از اطراف فندانسیون بیرون زده باشد. زباله ها یا خط فاضلاب و سپتیک تانک و یا چاه مستراح در جایی در امتداد این خط لوله در خارج از خانه قرار گرفته اند. این مسیر نشانه رابطه خانه با محل قرار گرفتن سپتیک تانک است.

سپتیک تانک فاضلاب چیست؟

تانک سپتیک فاضلاب یا مخزن سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک فاضلاب، مخزنی است که از پخش شدن فاضلاب جامد در محیط جلوگیری میکند. بعبارت بهتر سپتیک تانک فاضلاب از طریق فعالیت باکتری های بیهوازی فاضلاب جامد را به فاضلاب مایع تبدیل نموده و تحویل طبیعت با واسطه چاه جذبی می دهد.

سپتیک تانک فاضلاب همچون سطل زباله عمل میکند که با بسته بندی فاضلاب و تحویل آنها به باکتری های بی هوازی کمک شایانی به تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی و ... می نماید.

پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب دارای آلودگی حداکثر معادل 50درصد آلودگی اولیه است.

اجزای سپتیک تانک

گندانبار یا سپتیک تانک را می توان از یکی از اجزاء ابتدایی و کلیدی سیستم های تصفیه فاضلاب به حساب آورد. تانک سپتیک فاضلاب یا مخزن سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک فاضلاب، مخزنی است که از پخش شدن فاضلاب جامد در محیط جلوگیری میکند. بعبارت بهتر سپتیک تانک فاضلاب از طریق فعالیت باکتری های بیهوازی فاضلاب جامد را به فاضلاب مایع تبدیل نموده و تحویل طبیعت با واسطه چاه جذبی میدهد.سپتیک تانک فاضلاب همچون سطل زباله عمل میکند که با بسته بندی فاضلاب و تحویل آنها به باکتری های بی هوازی کمک شایانی به تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی و ... می نماید.

سپتیک تانک پلی اتیلنی

سرعت در تولید، انتقال سریع، نصب آسان و محافظت از محیط زیست از جمله مواردی هستند که در سالهای اخیر به عنوان مزیت های سپتیک تانک های پلی اتیلنی مورد توجه قرار گرفته است. سپتیک تانک های پلی اتیلنی به صورت تک جداره و دو جداره تولید می شوند. پایین بودن میزان مقاومت سپتیک های تک جداره در زمان دفن در زمین و مشکل بودن کار گذاشتن وافل جداکننده در آنها، کاربرد این مخازن را به عنوان سپتیک تانک محدود کرده است.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلنی:سپتیک تانک

- طول عمر بالای سپتیک تانک ها

- سهولت و سرعت در تولید، انتقال، نصب و راه اندازی

- بالا بودن میزان مقاومت در برابر شرایط اسیدی فاضلاب

- مقاومت در مقابل شرایط محیطی و بار به وجود آمده از خاک رو و اطراف سپتیک

- امکان نصب آسان به دلیل عدم نیاز به عملیات ساختمانی و ساخت اتاقک در محل نصب

- انتخاب عمق مناسب دفن جهت کاهش هزینه ها و عدم استفاده از پمپ های انتقال فاضلاب به سپتیک

- حفاظت کامل از محیط اطراف به دلیل آب بند بودن سپتیک و منتظر نشدن آلودگی های ناشی از فاضلاب در محیط

سپتیک تانک کامپوزیتی

بالا بودن مقاومت در مقابل تغییرات دما، آب و هوا از جمله مزیت های این سپتیک ها می باشد. همچنین به دلیل امکان ساخت این سپتیک ها به صورت مکعبی ابعاد این تانک ها بر اساس محل پروژه و فونداسیون مورد نظر مشتری قابل تغییر و طراحی می باشد.

مزایای سپتیک تانک کامپوزیتی :

- طول عمر بالا

- ساخت و نصب آسان

- حمل سریع و آسان به دلیل پایین بودن وزن

- مقاومت بالا در مقابل خوردگی و پوسیدگی

- حفاظت محیط به دلیل عدم نفوذ فاضلاب به محیط اطراف

سپتیک تانک های آجری

این نوع سپتیک تانک با مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری یا بلوک سیمانی و سنگی با ملات ماسه سیمان و در محل پروژه ساخته و کاربرد دارد و امکان انتقال آن وجود ندارد و به دلیل مقاومت پایین در مقابل فشارهای ناشی از محیط اطراف عمق ساخت آنها محدود می باشد و همچنین به دلیل نشت از دیواره و ایجاد ترک در دیواره و کف این نوع سپتیک ها کاربرد آنها نیز به مرور زمان کم شده و جای خود را به سپتیک تانک های پیش ساخته پلی اتیلنی، کامپوزیتی و بتنی داده است.

سپتیک تانک های بتنی

از جنس بتن مسلح با عیار مناسب و مشخص در حدود 400 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شود. در تولید این نوع از سپتیک ها حداقل سه بخش شامل یک قطعه کفی تانک، یک قطعه سقف تانک و بدنه اصلی که متناسب با حجم مورد نیاز یک یا چند قطعه در نظر گرفته می شود که با توجه به جدا بودن قطعات و استفاده از ملات آب بند در درزها امکان نشت از بدنه و درزها وجود دارد و برای جلوگیری از بروز این مشکل از پوشش های با مواد قیری یا سیمانی استفاده می گردد که هم باعث بالا رفتن هزینه ساخت و هم بالا رفتن وزن سازه می شود. لذا به دلیل محدود بودن حجم تا ظرفیت های 10000 لیتری و بالا بودن وزن و آسان نبودن حمل این نوع از سپتیک ها استفاده و کاربرد آن ها نیز محدود گردیده است.

نحوه کارکرد سپتیک تانک پلی اتیلنی و کامپوزیتی

با ورود فاضلاب از لوله ورودی به مخزن ابتدایی که شامل حجم بیشتر تانک می شود، مواد معلق و قابل ته نشینی به نسبت وزن خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن تجمع می یابند که به دلیل انجام فرایند های بیولوژیکی و تجزیه و مصرف مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها و هم چنین تولید بیو گاز حجم این مواد به مرور زمان کاهش می یابد. روغن و چربی ها نیز به دلیل وزن مخصوص کمتر بر روی سطح فاضلاب شناور می شوند. پس از بالا آمدن سطح فاضلاب در مخزن ابتدایی و رسیدن میزان فاضلاب به مسیر ورودی به مخزن بعدی فاضلاب وارد بخش یا مخزن بعدی می شود و در این مخزن روغن و چربی های باقیمانده یا ذرات بسیار ریز از فاضلاب جداگردیده و پساب زلال از خروجی مخزن خارج می شود. نکته حائز اهمیت در کاربرد سپتیک تانک ها، برابر بودن میزان ورودی و خروجی فاضلاب می باشد.

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

- سیستم ورودی فاضلاب : شامل لوله و بافل ورودی استاجزای تشکیل دهنده سپتیک

- مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.

- دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن های شناورشده به مخزن زلال سازی می شود

- مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.

- تهویه: از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.

- سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود. این بخش ، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن و چربی ها نیز به دلیل اینکه دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند.تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی باعث می شود که مواد آلی تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می گردد.سپس پساب ، وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک تانک بايد هر دوسال يكبار از كف تانك تخليه گردد. به هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شدن زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می شود.

موارد کاربرد سپتیک تانک

- پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست.

- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

- متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

وظایف سپتیک تانک

علیرغم تنوع در جنس سپتیک تانک ها اعم از سپتیک تانک فلزی، سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک بتنی پیش ساخته، سپتیک تانک پلی اتیلنی، سپتیک تانک فایبرگلس و سپتیک تانک GRP، وظیفه و کارایی اصلی سپتیک تانک فاضلابی جداسازی قسمت جامد و قابل ته نشینی فاضلاب از قسمت مایع و سیال می باشد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی و مخازن پلی اتیلنی

برای تعیین قیمت سپتیک تانک های پلی اتیلنی در ابتدا مشخص کردن نوع، حجم و ابعاد سپتیک تانک از اهمیت بسزائی برخوردار است. شرکت آرکا گستر رسام یکی از پیشتازان در صنعت تصفیه آب و فاضلاب و از بزرگترین تأمین کنندگان سپتیک تانک شامل سپتیک تانک پلی اتیلنی، سپتیک تانک فایبرگلس، سپتیک تانک GRP، سپتیک تانک دوجداره پلی اتیلنی، سپتیک تانک کاروگیت، سپتیک تانک اسپیرال کاروگیت دو جداره، سپتیک تانک فایبرگلس استوانه ای، سپتیک تانک فایبرگلس مکعبی، مخازن پلی اتیلنی، مخازن دوجداره پلی اتیلنی، مخازن بیهوازی پلی اتیلنی، مخازن متعادلساز پلی اتیلنی و مخازن متعادلساز فلزی در پروژه های بزرگی افتخار همکاری و تأمین سپتیک تانک، منهول پلی اتیلنی، مخزن متعادلساز و ایستگاه پمپاژ را دارد.

سپتیک تانک پلی اتیلنی

 

لینک های مرتبط
 
تاریخچه سپتیک تانک
 
محاسبه ظرفیت سپتیک تانک
 
سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب
 
طراحی و ساخت سپتیک تانک بتنی
 
نصب سپتيک تانک
 
تشخیص محل قرارگیری سپتیک تانک
 
سپتیک تانک فاضلاب چیست؟
 
اجزای سپتیک تانک